TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Tekirdağ'da 24 kişinin can verdiği tren kazasıyla ilgili açıklama yaptı

Tekirdağ'da 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasına dair açıklama yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, facianın öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerle meydana geldiğini vurgulayarak, sorumluların derhal ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Tekirdağ'da 24 kişinin can verdiği tren kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, zeminin jeolojik ve bölgenin meteorolojik özellikleri dikkate alınmadan projenin yapıldığı belirtilerek, "Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde mühendislik parametrelerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır" denildi.

Maliyetleri düşürmek için yol bekçilerinin işlerine son verilmesinin de kazada rol oynadığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; 'Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir' denilmektedir.

'BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI ADETA İTİRAF NİTELİĞİNDEDİR'

Gerek Bakanlığın açıklamasından, gerekse kaza yeri görüntülerinden mühendisliğe önem vermeyen bir yapım hatasının yine bir faciaya yol açtığı çok açık olarak görülmektedir. Bakanlığın açıklaması da adeta bir itiraf niteliğindedir. Yapı yerindeki zeminin jeolojik-jeoteknik özellikleri ile bölgenin meteorolojik özellikleri dikkate alınarak yapılması gereken menfez kesit ve projeleri ile menfez üstü ve çevresinde taşkın sularına karşı yapılması gereken dolgu ve koruyucu duvarların usulüne uygun yapılmadığı görülmektedir. Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde yukarıda belirtilen mühendislik parametrelerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır.

Gözden kaçırmayın

Yunanistan'dan Erdoğan'a: Tartışmaya girmeyeceğiz Yunanistan'dan Erdoğan'a: Tartışmaya girmeyeceğiz

Çok hızlı tren mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirildiği 21. yüzyılda, basit mühendislik hatalarına dayalı ölümcül kazların yaşanması bilime, mühendisliğe önem vermeyen anlayışların bir ayıbı olarak maalesef tekrar tekrar bu ülkede ortaya çıkmaktadır. Bu facia da, pek ala öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerle meydana gelmiştir.

'BİLİM VE AKLIN EGEMEN OLMASIYLA, FACİLARA DA ENGEL OLMAK MÜMKÜNDÜR'

TCDD Yapım ile TCDD Taşımacılık dairelerinin 14 Haziran 2016 yılında ayrılması sonucunda; yapım ve taşımacılık plan ve hedeflerinin birlikte değerlendirilmediği, yapım aşamasında şartname kriterlerinin müteahhit firmaların insafına bırakıldığı, 2013 yılına kadar demiryolu güzergahlarında görevli olan 'YOL BEKÇİLERİ'nin maliyet kapsamında işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmaması bugün yaşadığımız kazanın bir diğer önemli nedeni olarak görülmektedir. Şayet bu personeller olsaydı, menfez ile ray arasındaki dolgu ve balastın gitmiş olduğu görülecek ve ilgili tren seferi yapılmamış olacaktı.

Bilim ve aklın bu ülkede egemen olması ile kazalara da, facialara da engel olmak mümkündür."