Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2012, 2014 ve 2015'teki Jandarma Astsubay Temel Kursu (JATEK) ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) mülakat aşamasını 7 bin 4 kişinin 'usulsüz şekilde geçtiğini' duyurdu.

Duvar’ın haberine göre, 'FETÖ'nün askeri sınav sorularını sızdırmasına ilişkin soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosu, JATEK ve JAMYO sınavlarına ağırlık verdi.

Çalışmalarda "aday numarası kodlama yöntemi"nin geliştirildiğinin belirlendiği ifade edildi. Buna göre, sınavlara giren kişilerin aday numaralarının bazı rakamları farklı olsa da toplamının aynı değeri verdiği tespit edildi.

Başsavcılık, 2012'deki JAMYO mülakatında 1920 kişi, 2014'teki JATEK mülakatında 2 bin 972 kişi, 2015'deki JATEK ve JAMYO mülakatlarında ise 2 bin 112 kişinin usulsüz şekilde başarılı sayıldığını belirledi.

Toplam 7 bin 4 kişinin isim, adres ve bağlı bulunduğu askeri birliğin bilgilerini liste haline getiren Başsavcılık, Ankara dışındaki kişiler hakkında adli işlem yapılması için 81 ilin başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.