İzmir'de kürtaj uygulanan tek kamu hastanesinde kürtaj sessiz sedasız kaldırıldı. Online kayıt sisteminde 'kürtaj butonu' kaldırılınca bu konuda yapılan tüm tetkik ve hizmetlerin durduğu belirtildi.

İsmail Saymaz'ın Radikal'deki haberine göre; İzmir Barosu , Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ek binası olarak Konak’ta hizmet veren kadın doğum ünitesinde kürtaj başvurularının geri çevrildiğini ifade ederek hem Başbakanlık’a hem de İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurdu. Başvuruda Medula sisteminde kürtaj kayıt bölümünün silinmiş olduğu yönünde şikâyetler ulaştığı belirtilerek “Yasal olarak belirlenmiş 10 haftalık sürede kürtaj talep edenlere hizmet veren yegane kurum olan hastanenizde böyle bir durumun varlığı, kişi hak ve özgürlüklerini ihlal edeceği gibi bu duruma sebebiyet verenlerin hukuki ve cezai sorumluluğunu gündeme getirecektir” denildi.

BAŞBAKANLIK'A VE İL SAĞLIK'A YÖNELTİLEN SORULAR


Baro Başkanı Ercan Demir tarafından yapılan Başbakanlık’a ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne yapılan bilgi edinme başvurusunda, şu sorular yöneltildi:

- Medula sisteminde kürtaja ilişkin kayıt butonu kaldırıldı mı? Kaldırıldı ise nedeni ne?

- Söz konusu hastaneye 20 Şubat 2014 tarihi ile 24 Şubat 2014 tarihleri arasında kürtaj için başvuru yapıldı mı? Yapıldı ise sayısı ne?

- Başvuru yapıldı ise başvurulara ne şekilde yanıt verildi?

- Başvurulara olumsuz yanıt verilmiş ise nedeni ne? Kürtaj talepli gelen başvurular nereye yönlendirildi? Yasal süresi içinde kürtaj talebi ile gelen hastalara hangi hastaneler hizmet veriyor?

- Bu olumsuz durum var ise başhekimliğinizce herhangi bir girişimde bulunuldu mu?

Doğumevi yetkilileri ise geçen perşembeden beri kürtaj uygulamasının pasif durumda olduğunu, tetkik ve hizmet veremediklerini belirtti.