İzmir'de saat 03.29'da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre depremin merkezi Buca ilçesi, derinliği 4.5 KM, şiddeti ise 4.9.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da (AFAD) depremin büyüklüğünü 4,9 olarak açıkladı. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin derinliği 14,47 kilometre. 

AFAD, 4,9 büyüklüğündeki deprem sonrası saat 04.30'a kadar en büyüğü 2,4 olmak üzere 13 artçı sarsıntı meydana geldiğini duyurdu.

AFAD’dan yapılan açıklamada, deprem sonrası can kaybı bilgisinin ulaşmadığı belirtildi.

Depremde Konak ilçesine bağlı Kubilay Mahallesi'ndeki Selahattinoğlu Camisi'nin minaresi yıkıldı. 

Kentteki bazı noktalarda depremin ardından kısa süreli elektrik kesintisi yaşandı. Ayrıca bazı binaların bacalarının yıkıldığı yönünde 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbarlar ulaştı.

SOYLU: ÜÇ YARALI TEDAVİ ALTINDA, BİRİSİ YOĞUN BAKIMDA 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremde can kaybı olmadığını belirterek, "Hastanelere 31 vatandaşımız panik sebebiyle başvurdular. Üçü şu anda tedavi altındalar. Birisi yoğun bakımda" dedi.

Soylu, "Yaklaşık 20 kadar binada çatlak var, birtakım hasarlar konulu ihbarlar söz konusu. Çevre ve Şehircilik ekipleri de bu konuda tespite başladılar" diye konuştu.

Depremde Konak ilçesine bağlı Kubilay Mahallesi'ndeki Selahattinoğlu Camisi'nin minaresi yıkıldı.

SOYER: TEYAKKUZDAYIZ

Depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Twitter hesabından "İzmir'de ve çevre illerde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Olası tüm olumsuzluklara karşı teyakkuzdayız. Kimsenin zarar görmemesini diliyorum" paylaşımı yaptı.

Soyer ilerleyen dakikalarda depremde bir caminin minaresinin yıkıldığını duyurdu: "Merkez üssü Buca olan 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından tüm itfaiye ekiplerimiz devriyede. Konak'ta bir camimizin minaresi yıkıldı. İlk tespitlerimize göre metro, tramvay ve İzban tesislerinde bir hasar yok. Detaylı tarama sürüyor." 

Depremin merkez üssü Buca ilçesinin belediye başkanı Erhan Kılıç şu ana kadar kendilerine herhangi bir can ve mal kaybı bilgisinin kendilerine ulaşmadığını duyurdu: “Geçmiş olsun Buca, geçmiş olsun İzmir… BUCAKUT ve Sarı Masa ekiplerimiz başta olmak üzere tüm ekiplerimiz ile görev başındayız. Şu ana kadar herhangi bir mal ve can kaybı tarafımıza ulaşmamıştır.”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Öncelikle geçmiş olsun. 4,9 büyüklüğünde olduğu ifade edilen Buca merkezli depremde ilimizde Konak’ta bir cami minaresi dışında hasar ve yüksekten atlama şeklinde yaralanmalar dışında herhangi bir sıkıntı olmamıştır" bilgisini verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter'dan İzmir'e'geçmiş olsun' dileklerini iletti: "İzmir'de meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen deprem nedeniyle bölgedeki tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, herhangi olumsuz bir haberin olmamasını temenni ediyorum. Geçmiş olsun İzmir."