İzmir Barosu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Nerede bir hain varsa onlarla yan yanadır'' sözleriyle hedef aldığı Anayasa Mahkemesi'ne çağrı yaptı.

Açıklamada, "Kendisine yönelik alenen işlenen bu suça ilişkin Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nca suç duyurusunda bulunulmasını önemsiyoruz. Yargı hiçbir tehdit ve baskı karşısında sessiz kalmamalıdır" denildi.

İzmir Barosu, yazılı bir açıklama yaparak Anayasa Mahkemesi, Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet etti.

Bahçeli'nin partisinin TBMM grup toplantısında söylediği "AYM, nerede bir hain varsa onlarla yan yanadır. Terörist Demirtaş'ın yanında duran bu mahkemedir. Soros'çu Kavala'nın yanında duran bu mahkemedir.

AYM kapanmasın da hak ve hukukun itibarı mı kaybolsun" sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

"Devlet Bahçeli’nin beyanları, yargıyı rehin almayı ve baskı altında tutmayı amaçlıyor. Bu aynı zamanda 5237 sayılı TCK’nin 301. maddesinde düzenlenen ‘devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçunu oluşturuyor. İzmir Barosu’nun da bu konuda suç duyurusunda bulunması mümkün. Ancak bu kez, kendisine yönelik alenen işlenen bu suça ilişkin Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nca suç duyurusunda bulunulmasını, her özgürlükçü kararda mahkemeleri töhmet altında bırakıp baskı altına almayı amaçlayan açıklamalar yapanlar karşısında yargının kendisini savunması olarak değerlendiriyor ve bu tutumu önemsiyoruz. Başkanlığınızca yapılacak suç duyurusu, bunun yanında, son dönemde artarak devam eden yargının itibarına gölge düşürmeye yönelik eylemlere karşı bir duruş sergilenmesi açısından da önemlidir. Yargı hiçbir tehdit ve baskı karşısında sessiz kalmamalıdır.”