İyileşen koronavirüs hastası boğa kesip yemek daveti verdi, şehirdeki vaka sayısı yeniden arttı

Vakaların yüzde 70'e yakınının büyükşehirlerden gelenlerin yakın çevresinde görüldüğü belirtildi

Yaşam 16.05.2020 - 13:03 16.05.2020 - 13:03

Kars, koronavirüs vakalarının en az görüldüğü kentler arasında yer alırken, vaka sayısı son iki haftada 146 artarak 176’ya çıktı. Vaka sayısındaki artışın 2 hafta önce yapılan bir nişan etkinliği ile koronavirüs tedavisinin ardından taburcu edilen bir kişinin boğa keserek yakınlarına yemek daveti vermesinin etkili olduğu bildirildi.

Koronavirüs vakalarının en az görüldüğü kentler arasında yer alan Kars'ta 30 olan vaka sayısı, tedbirlere uyulmayınca iki hafta içinde 146 artarak 176'ya yükseldi. 2 bin 145 kişiye test uygulanan kentte bugüne kadar 7 hasta hayatını kaybetti. Hastalardan 56'sı evlerinde, 53'ü ise karantina yurdunda takip ediliyor.
Kent merkezinde iki hafta önce düzenlenen bir nişan etkinliği ile koronavirüs tedavisi sonrası taburcu edilen bir vatandaşın boğa keserek yakınlarına yemek vermesinin, vaka sayısının artmasına neden olduğu belirtildi. 

'KURALLARA HARFİYEN UYULMALI' 

AKP'li Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, açıklama yaparak, Kars'ta bugüne kadar 176 vaka tespit edildiğini belirten belirtti. Kılıç, 60 hastanın hastanede tedavi gördüğünü, yoğun bakımda ise hastanın olmadığını söyledi.

Koronavirüs vakalarının artmasının vatandaşların alınan tedbirlere dikkat etmemesinden kaynaklandığını vurgulayan vekiller, vakaların yüzde 70'e yakınının büyükşehirlerden gelenlerin yakın çevresinde görüldüğünü ifade etti. İki vekil, alınan önlemlere harfiyen uyulması gerektiğini söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@