İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Twitter üzerinden Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay'a toplanan yardımların seçim sürecinde kaynak olarak kullanabileceği iddiasında bulundu.

Özlale, "Sayın Erdoğan seçim için aradığı kaynağı yardım kampanyasından bulmuş olabilir mi? Örneğin kamunun ve Varlık Fonu’nun AFAD ve Kızılay’a aktardığı 86 milyar TL seçim kampanyasını finanse edebilir mi?" sorularını yöneltti.

Konuyu 4 farklı soruyla açıklayan Özlale, "Bu parayı takip etmek de bu çürümüş sistemde neredeyse imkânsız" dedi.

Özlale'nin Twitter'dan yaptığı açıklamalar şöyle:

'MİLYARLARCA TL’LİK KAMU KAYNAĞI AFAD VE KIZILAY’A KAYDIRILABİLDİ!'

*"Sayın Erdoğan seçim için aradığı kaynağı yardım kampanyasından bulmuş olabilir mi?

*Örneğin kamunun ve Varlık Fonu’nun AFAD ve Kızılay’a aktardığı 86 milyar TL seçim kampanyasını finanse edebilir mi?

Soru ve cevap şeklinde ilerleyelim.

Soru 1: Bankalar bu kadar yüklü bir bağış yapabiliyor muydu?

Cevap 1: 17 Şubat tarihli, 124 sayılı CB Kararnamesi’ne kadar yapamıyordu! Bu kararnameyle CB yardımları sınırlayan muafiyeti kaldırdı. Böylece milyarlarca TL’lik kamu kaynağı AFAD ve Kızılay’a kaydırılabildi!

'HAZİNE KAMU BANKALARINA, ONLAR DA KIZILAY VE AFAD’A KAYNAK AKTARMIŞ OLUYOR'

Soru 2: Kamu bankalarının bu kadar parası var mı?

Cevap 2: Yok! Hazineden sermaye enjeksiyonu ile ayakta duruyorlar. İşin özeti: Kamu bankaları para yardımını yaptıktan sonra Hazine’ye gidecekler. Yani Hazine kamu bankalarına, onlar da Kızılay ve AFAD’a kaynak aktarmış oluyor.

'86 MİLYAR TL DENETİMLİ ALANDAN DENETİMSİZ ALANA KAYDI'

Soru 3: Yardım paraları seçim ekonomisinde kullanılır mı?

Erdoğan: Son yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir Erdoğan: Son yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir

Cevap 3: Hem de nasıl! 86 milyar TL denetimli alandan denetimsiz alana kaydı. Kızılay ve AFAD’ın esnek, hesap vermez bir harcama sistemi var. AFAD’ın kime ne kadar ödediği son 5 yıldır Sayıştay raporlarında açıklanmıyor.

'BU PARAYI TAKİP ETMEK DE BU ÇÜRÜMÜŞ SİSTEMDE NEREDEYSE İMKÂNSIZ'

Soru 4: Örnek verebilir misiniz?

Cevap 4: AFAD’ın durumuna bakmak başlı başına yeterli ama örnek verecek olursak da AFAD’ın 2021 yılında 'TOKİ’ye aktardım' dediği para, TOKİ’nin bir yıllık bütçesine neredeyse denk! Bu parayı takip etmek de bu çürümüş sistemde neredeyse imkânsız."