İYİ Parti: Cumhur İttifakı'nın sistemi sorgular hale gelmesi doğru adım

Poyraz, Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye'yi zora soktuğunu söyledi

Siyaset 02.02.2021 - 17:51 02.02.2021 - 17:51

İYİ Parti Başkanlık Divanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'yeni anayasa' hazırlığına dair açıklamalarını değerlendirmek üzere toplandı.

Toplantı sonrası Başkanlık Divanı adına yazılan açıklamayı okuyan İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Cumhur İttifakı'ndaki ortağımızla uzlaşırsak yeni anayasa için harekete geçebiliriz” sözlerini değerlendirdi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye'yi zora soktuğunu ifade ederek, "Cumhur İttifakı'nın bu sistemi sorgular hale gelmesi doğru bir adım. İYİ Parti olarak, bu tanımlanamayan sistemin Türkiye’ye zarar verdiğine ve çözümün iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğuna inanıyoruz" dedi.

Erdoğan’ın bu açıklaması için ‘konunun ortaklar arasında bile konuşulmadığını gösteriyor’ yorumunda bulunan Poyraz, şu açıklamayı yaptı:

“Ancak altını önemle çizmek isteriz ki; Anayasa ile hangi sistemi hayal ettiğiniz önemlidir. Yani güçlü bir yürütme mi, yoksa, kuvvetler ayrılığı, bunun yanında demokratik ve şeffaf bir devlet yönetim sistemi mi? Türkiye’de bir anayasa sorununun yanında, tanımlanamayan bir sistem ve bu sistemin doğurduğu keyfi uygulama sorunu vardır.

TRT ve RTÜK’le ilgili yasalarda bir sorun yok. Ancak iki kurumu da yönetenler, her gün onlarca hukuk dışı karar ve keyfi uygulamalara imza atıyor. Ve bunun hiçbir bedeli yok. Çünkü, mevcut sisteme keyfiyet, yasa tanımazlık ve tek adamlık hakim.

Anlamak istediğimiz şudur ki, Cumhurbaşkanı, yürütmenin elini rahatlatacak, yönetimdeki keyfiyeti artıracak yeni adımları mı, yoksa milletimizin ihtiyaçlarını önceleyen bir sistemi mi kastediyor? Dolayısıyla, iktidar ve ortağının daha dört yıl önce değiştirdikleri anayasada ne gibi yenilikler ya da değişiklikler planladığını bilemiyoruz.”

'YENİ ANAYASA FİKRİ AÇIKLIĞA KAVUŞMALI'

Yeni anayasa önerisinin, oyları hızla düşen Cumhur İttifakı'nın iktidarını korumaya yönelik bazı adımları kapsayıp kapsamadığının bilinmediğini söyleyen Uğur Poyraz şöyle konuştu:

“İYİ Parti olarak defalarca ifade ettiğimiz gibi siyasette atılacak her adımın, Millet menfaatini gözetmesini istiyor ve bekliyoruz. Dün akşam on binlerce esnafımız, milyonlarca vatandaşımız pandeminin yarattığı ekonomik zorluklara çözüm beklerken, kendi yazdıkları oyunu bozmayı gündem haline getiren sayın Cumhurbaşkanı’nın aklında ne var henüz bilmiyoruz. Dolayısıyla öncelikle yeni anayasa fikrinin açıklığa kavuşmasını, neyi hedeflediğinin açıklanmasını bekliyoruz.

Bizim için meselenin memnuniyet verici yanı ise şudur: Anayasa değişikliği, sistemi de doğrudan ilgilendiren bir fiildir. Bu sebeple Cumhur İttifakı'nın, Türkiye’yi zora sokan Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni sorgular hale gelmesi, doğru bir adımdır. İYİ Parti olarak bu tanımlanamayan sistemin Türkiye’ye zarar verdiğine ve çözümün İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem olduğuna inanıyoruz. Yakın bir zamanda milletimizle ayrıntılarını paylaşacağımız sistem önerimizin, ülkemizi düze çıkaracağından da eminiz.”

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@