İtalya’da Unione Sindacale di Base sendikasında örgütlü liman işçileri, İsrail'e silah sevkiyatı için Livorno Limanı'na gelen "Asiatic Island" adlı gemiyi yüklemeyi reddetti

Sendika, dün yaptığı açıklamada, Cenova Otonom Liman İşletmeleri Kolektifi’nin ve WeaponWatch kuruluşunun hazırladığı rapor sayesinde geminin İsrail'e silah taşıyacağını öğrendiklerini aktardı ve "Livorno Limanı, Filistin halkına yönelik katliamın suç ortağı değil" dedi.

İsrail'in sivilleri hedef alan saldırılarını hatırlatan sendika, Ashdod limanına ulaşacak silah ve patlayıcıların da Filistin halkını öldürmek için kullanılacağını vurguladı.

Livorno'da Filistin halkıyla dayanışma için yapılacak eylemlere de değinen sendika, Gazze'nin bombalanmasının derhal durdurulması ve işgal altında yaşayan Filistin evlerinin "kamulaştırılmasına" son verilmesi taleplerini dile getirdi.

Liman işçileriyle bir bilinçlendirme kampanyası da başlattıklarını aktaran sendika, katliama ortak olmayacaklarının altını çizdi.

Sendikalı işçilerin yüklemeyi reddettiği gemi, diğer işçiler tarafından yüklemesi yaptırılarak Napoli'ye doğru yola çıktı.

GEMİ TÜRKİYE'DE YAPILDI, YILLARCA "MURAT K" ADINI TAŞIDI

İsrail'e silah taşıyan gemi 2007 yılında İstanbul'da, şu an Turkon Holding'e ait olan Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. tarafından yapıldı.

2013 yılından 2016'ya kadar "Murat K" adıyla, 2016'dan 2018'e kadar da "M V Murat K" adıyla taşımacılık yapan gemi, 13 Mart 2018'den itibaren ise "Asiatic Island" adını kullanıyor.

Bir dönem Hamburg merkezli Kalkavan Shipmanegement tarafından işletilen gemi şu anda Singapur bandıralı ve sahibi olarak Asiatic Island Shipping PTE. LTD. görünüyor.

Kaynak: Evrensel