İsveç hükümetini destekleyen faşist İsveç Demokratlar Partisi'nin (SD) başkanı Jimmie Akesson, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

Dagens Nyheter gazetesine konuşan Akesson, Erdoğan'ı 'İslamcı diktatör' olarak nitelendirdi.

NATO üyeliği için 'Türkiye'ye verilecek tavizlerin bir sınırının olması gerektiğini' savunan Akesson, "Nihayetinde muhatap olduğumuz antidemokratik bir sistem ve bir diktatör” dedi.

'PUTİN DE HALK TARAFINDAN SEÇİLİYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'gerçekten demokratik yollarla seçilip seçilmediğini' sorgulayan Akesson, ayrıca Erdoğan'ı 'İslamcı diktatör' olarak tanımladı, "Evet halk tarafından seçiliyor. Ona bakılırsa Putin de halk tarafından seçiliyor" görüşünü kaydetti.

İsveç Demokratlar Partisi, geçen eylül ayında yapılan seçimlerde yüzde 20'den fazla oy alarak ikinci parti konumuna yükseldi.

Bu partinin desteği, Ulf Kristersson hükümetinin sağ koalisyonu için büyük önem taşıyor.

İsveç hükümeti, NATO üyeliğinin onaylanması için Türkiye'nin talep ettiği koşulları karşılamak üzere bir dizi yasal düzenleme yapmak durumunda kalmıştı. Ülkenin NATO üyeliğinin 30 üye tarafından da onaylanması gerekiyor. Türkiye, geçen yıl haziran ayında imzalanan mutabakat uyarınca İsveç'ten 'terör örgütleri' ile mücadele, 'silah ihracat kısıtlamalarının kaldırılması' gibi taleplerde bulunmuştu.

Kaynak: DW Türkçe