Today's Zaman gazetesinin eski yayın yönetmeni Bülent Keneş'in iadesinin reddedilmesinin ardından Türkiye ile İsveç arasında ilk temas yapıldı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobis Billström NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin veto tehdidini aşma girişimi kapsamında Ankara'yı ziyaret ederken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu süreç için "Somut bir gelişme yok" dedi.

İsveçli mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya ile NATO üyeliği konusunda yapılan üçlü mutabakat hakkında, "Özellikle terör suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi bazı konularda somut bir gelişme yok" ifadelerini kullandı.

İsveç'in attığı adımları ve verdiği mesajları izlediklerini belirten Çavuşoğlu, anayasa ve yasalarda yapılan değişikliklerin yeni yılda yürürlüğe gireceğini söyledi.

BÜLENT KENEŞ TEPKİSİ

Keneş'in iadesinin reddedilmesi hakkında "Bu çok olumsuz bir gelişme" diyen Çavuşoğlu, "Terör iltisaklı şahısların sınır dışı edilmeleri konusunda üçlü ahitnameye uygun olarak ilave adımların atılması bizim en doğal beklentimiz, İsveç ve Finlandiya'nın da ahitnameden doğan yükümlülükleridir" ifadelerini kullandı.

"FETÖ mensupları için İsveç bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor" diyen Çavuşoğlu, "Savunma sanayi firmalarımız (İsveç'ten) bazı ürünleri ithal etmede gerekli olumlu cevabı alamadı" diye konuştu.

Hollanda, IŞİD'in 'güvenlik şefine' oturma izni vermiş Hollanda, IŞİD'in 'güvenlik şefine' oturma izni vermiş

'PKK'YE DESTEK SUÇ HALİNE GELECEK'

Billström ise İsveç'in, üçlü anlaşmanın tüm unsurları konusunda somut adım attığı yanıtını verdi; "Bu ahitnameyi son derece ciddi olarak ele alıyoruz. Adımlarımızı atmaya başladık ve devam edeceğiz" dedi. İsveçli bakanın, "Terörizmin desteklenmesi ya da teşviki artık suç teşkil edecek. PKK faaliyetlerine İsveç topraklarında destek suç unsuru haline gelecek" sözleri dikkat çekti.