İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ANKA Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin ise yaralandığı terör saldırısını düzenleyen Ahlam Albashir (23) ifadesinde, bankta oturarak 40 dakika süreyle talimat gelmesini beklediğini, ardından da bombayı bırakıp kaçtığını söyledi.

Bankta oturduğu sırada bir başka örgüt mensubunun Albashir’in fotoğrafını uzaktan çekerek “Hacı” kod adlı kişiye gönderdiği ve Albashir’e son talimatın telefonla bu kişi tarafından verildiği öne sürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, geçen pazar günü İstiklal Caddesi'nde yaşanan bombalı terör saldırısı ile ilgili soruşturmayı sürdürürken, basını da bilgilendiriyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan bilgilendirmeye göre, 13 Kasım Pazar günü, saat 15.17'de Taksim Meydanı'nda yürüyerek İstiklal Caddesi'ne giren Ahlam Albashir, saat 15.30'da cadde üzerinde patlamanın olduğu banka oturdu.

Albashir, 40 dakika boyunca bankta oturarak vakit geçirdi ve uzaklaşma talimatını bekledi.

O sırada iddiaya göre, bir örgüt üyesi Ahlam Albashir'in bankta otururken fotoğraflarını çekti. Söz konusu örgüt üyesi, çektiği fotoğrafları Ahlam Albashir ile firari Bilal Hassan'ın İstanbul'a gelişini sağlayan ve Ayn El Arab'tan saldırının talimatını veren "Hacı" kod adlı kişiye gönderdi.

Fotoğrafları inceleyen "Hacı" kod adlı şüpheli, talimatı verince de terörist Ahlam Albashir bombayı banka bıraktı ve kaçtı.

Ahlam Albashir’in, yakalandıktan sonra kendisiyle yapılan ön mülakatta yaşananları bu şekilde anlattığı bilgisi verildi.

Kaynak: ANKA