Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) önümüzdeki ay açıklamaya başlayacağını açıkladığı revize işsizlik verilerini bugüne çekti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ocak ayında istihdamın bir önceki aya göre 822 bin istihdam arttığını açıklaması tartışma yarattı. TÜİK işsizlik verisinin metodolojisini değiştirerek aylık bazda açıklamaya başladı. İşsizlik verileri daha önce 3 aylık ortalamalar şeklinde açıklanıyordu. TÜİK’in verilerine göre istihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 822 bin kişi artarak 27 milyon 706 bin kişi arttı. İstihdam oranı ise 1,2 puanlık artış ile 43,8 oldu.

İstihdamda bir ay içinde yaşanan 822 bin kişilik artış tartışma doğurdu. İktisatçı Doç. Dr. Oğuz Demir Twitter’de “TÜİK’e göre Ocak 2021’de Türkiye ekonomisi bir önceki aya göre 822 bin istihdam yarattı. Fıkra bu kadar” yorumu yaptı. CHP'li vekil Orhan Sarıbal da sosyal medyada, "İşsizlik artarken istihdam da artmış!" dedi.

TÜİK'E GÖRE PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİSİ SONA ERDİ  

Bankalar yeni kredileri durdurmuştu; BDDK, dört büyük denetim şirketinin komiteleriyle görüştü Bankalar yeni kredileri durdurmuştu; BDDK, dört büyük denetim şirketinin komiteleriyle görüştü

Para ve Finans (@VeFinans) adlı Twitter kullanıcısının aktardığı verilere göre 2018 başından salgın öncesi olan geçen yıl Şubat’a kadar istihdam zaten 1,2 milyon kişi azalmıştı. Salgınla Temmuz’a kadar ilave 1,3 milyon kişi daha azalış oldu. Temmuz’dan bu yıl Ocak’a kadar istihdam artışı ise 1,4 milyon kişi oldu ve salgın öncesi seviyeye gelindi.