Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Maraş merkezli depremlerde yardım kuruluşları ve bazı şirketlere çadır satmasına ilişkin gelen eleştirilere yanıt verdi. “Kızılay’a bağlı ve derneğin de satın aldığı şirket, çadır satmak zorunda. Çadır üretiminin bir maliyeti var. Bu maliyeti karşılamak zorundayız. Biz bir derneğiz. Aksi halde kamu zararı olur" diyen Kınık, istifa etmesi yönündeki çağrılara da, "Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem" yanıtını verdi.

Meclise vicdani retçi göndermek için kampanya başlattılar Meclise vicdani retçi göndermek için kampanya başlattılar

Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Kınık'ın açıklamaları şöyle:

 “AFAD’A TOPLAM 74 BİN ÇADIR VERİLDİ”

“Kızılay kâr amaçlı çadır satmıyor. Ancak çadır maliyetinin yerine konması gerekiyor. Kızılay Derneği de çadırları maliyeti parasına Kızılay Çadır ve Tekstil’den alıyor. Bu kapsamda dernek tarafından alınan 54 bin çadır Kızılay’ın yurt genelindeki depolarında bulunuyordu. Yerleri ve adetleri zaten AFAD’a bildirilmişti. Sonrasında 20 bin çadır daha tedarik edilerek AFAD’a toplam 74 bin çadır verildi. Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre Kızılay çadır konusunda AFAD’ın koordinasyonuna bağlı. AFAD barınmadan sorumlu olduğu için çadırlar ya AFAD’a teslim ediliyor ya da kurulmasını istediği yere götürülerek kuruluyor. Aynı plana göre Kızılay yemekten sorumlu. 2.5 milyon depremzedeye, illerde ve ilçelerde üç öğün yemek veriliyor.

“DEPO GÖRÜNTÜLERİ GERÇEK DEĞİL”

“(Depolarda çadır görüntüsü gerçek mi?) Gerçek değil. O görüntüler Trakya depolarından yükleme yapılmadan önce çekilmiş. Depoların son halini yani bomboş olduğunu sosyal medya hesabımdan paylaştım.

“ÇADIR ÜRETİMİNİN BİR MALİYETİ VAR, BUNU KARŞILAMAK ZORUNDAYIZ, AKSİ HALDE KAMU ZARARI OLUR”

“Kızılay’a bağlı ve derneğin de satın aldığı şirket, çadır satmak zorunda. Çadır üretiminin bir maliyeti var. Bu maliyeti karşılamak zorundayız. Biz bir derneğiz. Aksi halde kamu zararı olur. Derneğin satın aldığı çadırların parası ile de yeni çadırlar üretiliyor. Kızılay Çadır ve Tekstil şu an tam kapasite çalışarak günde yaklaşık bin çadır üretiyor ve üretilen her çadır AFAD’a gidiyor. Şu an depolarımızda sıfır çadır var.

“GOYGOYCULARIN LAFI İLE HAREKET ETMEM”

“Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem.”

AHBAP AÇIKLAMASI

AHBAP’a maliyetine satılan çadırların aslında Birleşmiş Milletler’in bir siparişi üzerine dikildiğini söyleyen Kınık, “BM’nin ihtiyacı olmayınca da bir süredir bu çadırlar depoda bekliyorlardı. Çadırlar AFAD’ın şartnamesini karşılamıyordu, örneğin üzerinde logo bulunmuyordu. AHBAP isteyince biz de onlara maliyetine sattık, sonuçta Kızılay’a bağış yapmış oldu. Şirket bu para ile kumaş alarak üretimine devam ediyor” dedi.