Sağlıklı beslenmek diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarını önler fakat henüz Alzheimer hastalığı için de aynı şey geçerli mi bilinmiyor.

New York ’taki Mount Sinai Tıp Merkezi, Alzheimer Araştırma Bölüm Başkanı Sam Gandy, “Henüz bir reçeteye brokoli yazıp yardımcı olacağına söz veremiyorum” dese de araştırmacılar tüm vücudu ve beyni sağlıklı tutan besinlerin, Alzheimer’ı da önlediğine inanıyor.

İşte uzmanların sağlıklı bir beyin ve hafıza için önerdiği dokuz besin...

SALATANIZDAKİ YAĞLAR

Şikago’dan iç hastalıklar bölümü beslenme uzmanı Martha Clare Morris, “Veriler vitamin E’nin yüksek olduğu gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Bunlar; sağlıklı bitkisel yağlar içeren salata sosları, tohum, ceviz, fıstık ezmesi ve tam tahıllılar” diyor. Araştırmalarda E vitamini değil de vitaminin kendisini içeren gıdaların işe yaradığı görüldü. Güçlü bir antioksidan olan E vitamininin nöron ve sinir hücrelerini koruduğu görüldü. Alzheimer hastalığında beynin bazı kısımlarındaki nöronlar ölmeye başlıyor, bu da hastalığı tetikliyor.

BALIK

Somon, uskumru, ton gibi balıklar daha yoğun bir şekilde sağlıklı omega-3 yağ asitleri ve docosahexaenoic asit (DHA) içeriyor. Morris, “Beyindeki nöronların düzgün çalışması için DHA çok önemli” diyor. Balığın bir avantajı daha: Daha sık balık yemek , atardamarları tıkayan kırmızı etleri daha az yemek demektir.

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

“Kara lahana, ıspanak ve brokoli, vitamin E için iyi sebzeler” diyor Morris. Örneğin, 1 kase kadar çiğ ıspanak, günlük vitamin E alımınızın yüzde 15’ini içeriyor. Yarım kase pişmiş ıspanak ise günlük yüzde 25’ini. Folik asitin tam olarak beyni nasıl koruduğu bilinmiyor ama kandaki amino asit miktarını indirmesinden dolayı olabilir. Amino asitlerin yüksekliği beyindeki sinir hücrelerinin ölmesine sebep olabilir. Folik asit bunu önlemeye yardımcı oluyor. Beyinde yüksek miktarda amino asit, aynı zamanda kalp hastalıklarına da yol açabiliyor.

AVOKADO

Avokado, yüksek miktarda antioksidan olan vitamin E içeriyor. Morris ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmalara göre, vitamin E’si yüksek olan gıdalar, Alzheimer’a yakalanma ihtimalini düşürüyor.

AYÇİÇEĞİ TOHUMU

Tohumlar, özellikle ayçiçeği tohumu vitamin E içeriyor. Bir avuç dolusu ayçiçeği tohumu günlük almanız gereken miktarın yüzde 30’unu içeriyor. Ayçekirdeklerini salatanızın üstüne dökün ve beyninizi güçlendirin.

FINDIK VE FISTIK EZMESİ

İkisinin de yağ miktarı çok olsa da fıstık ve fıstık ezmesi genellikle sağlıklı yağlar sınıfına giriyor. Aynı zamanda vitamin E’yle dolular. Her ikisi de kalbin ve beynin düzgün çalışması için önemli. Badem ve fındık da iyi seçimler. Şikago’daki Alzheimer Derneği Başkanı Doktor Maria C. Carrillo, “Birçok araştırma yapıldı ve sağlıklı yağların yüksek ve doymuş yağların az olduğu, tahıllı gıdalar ve yeşil yapraklı sebzeler içeren beslenme biçiminin kalp ve beyin için çok yararlı olduğu görüldü” diyor.

KIRMIZI ŞARAP

Araştırmalar ortalama bir miktarda kırmızı şarap (kırmızı üzüm güçlü bir antioksidan olan flavonoid içeriyor)  tüketen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. “Alkol içen ve sağlıklı beslenen insanlar belki de hayatlarının diğer kısımlarında da sağlıklı yaşıyor olabilirler dolayısıyla bu sağlıklı beslenme mi onları koruyor başka şeyler mi, bilinmiyor” diyor Carrillo.

KARA DUT

Boston’daki Amerikan Kimyasal Topluluğu’nun yaptığı araştırmalar, yabanmersini, çilek ve diğer tür dutların yaşlılıkla ilişkili bilişsel gerilemenin önüne geçebileceğini gösteriyor. Beynin doğal ‘ev sahibi’ mekanizmasını koruyorlar. Bu mekanizma toksik proteinlerin yok olmasına yardımcı oluyor ve hafıza kaybını önlüyor.

TAM TAHILLAR

Lifin zengin olduğu tam tahıllı gıdalar, Akdeniz diyetinin çok önemli bir parçası. Aynı zamanda meyve, sebze, fındık, fıstık, zeytinyağı ve şarap da yer alıyor bu diyette. Kolombiya Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmalara göre bu diyet, yaşlanmanın sağlığa etkilerini azaltabilir ve Alzheimer hastalığını önleyebilir. Bu tür diyetler vücutta iltihapı azaltırken, oksidatif stresi düşürüyor ve yüksek tansiyonu önlüyor. Bu faktörlerin de kalp ve beyin hastalıklarının gelişmesinde büyük rolü var.

EGZERSİZ

Fazla sağlıklı beslenmiyor olabilirsiniz ama araştırmalar düzenli egzersizin de beyin ve hafıza için çok önemli olduğunu söylüyor. Uzmanlar düzenli bir şekilde egzersiz yapmanın birçok hastalığın önlenmesinde çok önemli olduğunu vurguluyor. (health.com)