16:9 kulelerinin bulunduğu sahile 67 metre yüksekliğinde 10 adet yüksek bina daha geliyor...

Gözden kaçırmayın

NASA'nın uzay aracı Dünya'yı korumak için dev asteroide çarpacak NASA'nın uzay aracı Dünya'yı korumak için dev asteroide çarpacak

İstanbul’un siluetini bozduğu gerekçesiyle Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tepkisini çeken ve mahkeme tarafından yıkımına karar verilen 16:9 kulelerinin bulunduğu sahile 67 metre yüksekliğinde (22 kat) 10 adet yüksek bina daha geliyor.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu’na göre proje; İstanbul’un siluetini bozacak, olası bir depremde risk oluşturacak ve bölgedeki Bizans dönemine ait buluntuların korunma ihtimalini ortadan kaldıracak.

ŞEHİR PARKI’NIN YANINDA 10 BLOKTAN OLUŞAN PROJE

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Veliefendi Hipodromunun bulunduğu alanda yapılacağını açıkladığı Çırpıcı Şehir Parkı’nın yanında yer alacak 62 dönümlük araziye Doğa Mimarlık tarafından Pruva 34 projesi adı altında yedisi rezidans, üçü otel olarak kullanılacak 10 blok inşa edilecek.

SİLUET TARTIŞMALARINDAN HİÇ DERS ÇIKARMAMIŞ GİBİ

Pruva 34 projesinin 16:9′la aynı olumsuz etkiyi göstereceğini söyleyen Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu, “Bu tartışmalardan adeta hiç ders çıkarmamış gibi çok yakınında yeni imar kararlarının da bu şekilde verilmesi samimiyetsizliği gösteriyor” dedi.

DEPREMSELLİK AÇISINDAN ÇOK SAĞLIKLI DEĞİL

DHA’nın sorularını yanıtlarken projeye tanınan yaklaşık iki emsal inşaat izninin yerin 12 metre derinliğinde üç dört kat bodrum katı anlamına geleceğinin altını çizen Hacıalioğlu’na göre, yapılaşma deniz ve dere kenarında olması nedeniyle aşırı düzeyde bodrum katı da inilerek depremsellik ve korozyon açısından çok sağlıklı olduğu söylenemez.

BİZANS DÖNEMİ YERLEŞİMİNİN BİLİNEN AZ ÖRNEKLERİNDEN


Özelleştirme sürecinde yıkılan Sümerbank fabrikasının bulunduğu arazide Bizans dönemine ait Adalet Binası (Hebdomon Tribünalis) ile Sayfiye Sarayı (Hebdomon lucundianea) antik yapı kalıntıları bulunuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü yüzeyde görülen bazı duvar kalıntıları ve buluntular üzerine kazı çalışması yaptı. Kazılarda çıkan buluntuların M.S. 6-13 yy’a ait olduğu, Bizans dönemi yerleşiminin bilinen az örneklerinden olduğu 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından tescillendi. Arkeolojik kalıntıların kültür varlığı niteliği taşıdığının belirtildiği kararda komşu parsellerde de kültür varlığı niteliği taşıyabilecek buluntuların olabileceği belirtildi.

KALINTILARIN KORUNMASI PEK MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR

Öte yandan Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu inşaat sırasında kalıntıların zarar görmesini önleyici koruma tedbirlerinin alınmasına, kalıntılara ilişkin uygulama tamamlanmadan iskan izni verilmemesi gerektiğine karar verildi.

Araziye bu kalıntıların korunması karşılığında inşaat yapma izni verildiğine dikkat çeken Hacıalioğlu “Siz deniz kenarında, dere yatağında bütünüyle aşağıya iniyorsunuz. Yüzeyde temel izleri gözüken Bizans kalıntıların korunması pek mümkün gözükmüyor” dedi.

TARLA FİYATINA SATILAN ARAZİNİN BUGÜNKÜ DEĞERİ 1 MİLYAR DOLAR

Eski Sümerbank fabrikasının bulunduğu arazi 2004 yılında Doğa Madencilik‘e 44 milyon dolara satılmıştı.

Arazi satışından kaynaklı bir kamu zararı olduğunu savunan Hacıalioğlu “Madem ki kamu eliyle bu kadar yüksek yoğunluklu bir yer olarak düzenleyecektiniz, neden neredeyse bir tarla fiyatına sattınız. Çünkü imar verildikten sonra arsanın değeri bugün 1 milyar dolardır. Burada satıştan kaynaklanan bir kamu zararından bahsetmek mümkün” diye konuştu. (Diken)