Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart günü yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu açıklamıştı, ancak Ak Parti tarafından yapılan itirazlar ile günlerdir oylar tekrar tekrar sayılıyordu. En son Maltepe ilçesindeki oyların sayımının tamamlanmasıyla sayılmayan oy kalmadı.

17 Nisan Saat 00.17'de Maltepe'deki 1089 sandığın sayımı bitti. Son sayılan oylarla Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'dan 13.781 oy fazla alarak seçimi birinci olarak tamamladı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker oy farkını şöyle duyurdu:

Bundan sonra birleştirme tutanağının hazırlanması ve ardından da yarışı önde bitiren CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi gerekiyor.

Ekrem İmamoğlu ilk gün seçimi 20 bin civarı farkla kazanmış, ancak ileriki günlerde çeşitli itirazlarla geçersiz oyların tamamı ile bazı ilçe ve sandıklardaki oyların tamamının sayılmasına karar verilmişti. Yapılan sayımlarda 17 gün boyunca Ekrem İmamoğlu sürekli en az 13 bin oy önde göründü.

YSK’nın önümüzdeki günlerde Ak Parti’nin Büyükçekmece ve İstanbul seçimlerinin iptali konusunda yaptığı itirazı da karara bağlaması bekleniyor.