İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine yüzde 15 zam yapıldı.

Tam bilet fiyatı 3,50’den 4,05 TL’ye, öğrenci bileti 1,70’den 1,95 TL’ye çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başkanlık ettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantısında servis ve toplu ulaşım ücretleri zam teklifi görüşüldü.

Toplantıda toplu taşıma ücretlerine yüzde 24,12 zam yapılması teklifi görüşüldü. Teklifte, en son bilet ücretlerine 6 Şubat 2020'de düzenleme yapıldığı, geçen yaklaşık 18 ay boyunca enflasyon değişiminin yüzde 23,34, yakıt ücret değişiminin yüzde 12,9, asgari ücret değişiminin de yüzde 34,43 oranında gerçekleştiği aktarıldı.

18 ayda elektriğe yüzde 32,45; doğal gaza yüzde 20,20; köprü ve otoyollara yaklaşık yüzde 25,50; Avrasya Tünel geçiş ücretlerine yüzde 97,42 oranında zam yapıldığı belirtildi.

Ekrem İmamoğlu; İBB'nin sağlıkçılara uzun süre ücretsiz ulaşım sağladığını, bunun 300 milyon liraya mâl olduğunu, 1 Temmuz'daki açılma ile bunun sona erdiğini söyledi.

Bunların hepsinin sübvansiyon ile olduğuna, hükümetten belediyelere salgın nedeniyle katkı sunulmadığını ekledi. İmamoğlu, düşen yolculuklar nedeniyle toplu taşımaya İBB bütçesinden yüzde 8'lik, yani 2,3 milyarlık sübvansiyon verildiğini belirtti.

İmamoğlu UKOME'nin değiştirilen yapısını da eleştirdi. İmamoğlu, “Kurumlarımızın siyasi saiklerle zor duruma sokulmasına kimsenin hakkı yok. Bu hakkı kendinde görenlere halk hesabını sorar” diye konuştu.

YÜZDE 15 ZAM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, zam oranının çok yüksek olduğunu belirterek, yüzde 15 oranında zam yapılması teklifinde bulundu.

İmamoğlu, “Geçen ay zam teklifini neden reddettiniz, bu ay neden yüzde 15 zam veriyorsunuz. Ne zamana kadar veriyorsunuz? İnsafa mı geldiniz? Halkımıza açıklama yapalım” dedi.

Gelecek yıl temmuz ayına kadar bu zam oranının önerildiğini, bir yıl boyunca başka zam yapılmayacağını belirten İmamoğlu, “Suçlu UKOME'yi bu hâle getiren. Size hesap sormuyorum. Çünkü diyor ki birisi ‘Topal ördek'. Birileri siyasi egosunu tatmin etmek istiyor” ifadesini kullandı.

AKP'li bir ilçe belediyesi temsilcisinin “Burayı seçim ofisine çevirdiniz” demesi üzerine İmamoğlu “İşine bak, hadsizlik yapıyorsun. Terbiye sınırlarını aşmayın” karşılığını verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu, teklifleri oya sundu. İBB yönetiminin hazırladığı yüzde 24 zam oranı reddedildi, yüzde 15 zam oranı kabul edildi. Tam bilet 3,50'den 4,05 TL'ye, öğrenci bileti 1,70 TL'den 1,95'e yükseldi.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Serdar Yücel, oturuma ara verildiği sırada, "17 yıldır belediyede çalıştım böyle kibirli, böyle kendini beğenmiş başkan görmedim" demesi üzerine Ekrem İmamoğlu salona geri dönerek, "Arkamdan ne dedin" diye sordu.

Ortamın gerildiği anlarda İmamoğlu, sözlerini "Arkamdan ne dedin duymadım. Bak, ben seni muhatap almadığım için muhatap mı alınmak istiyorsun. Ben kurumunu muhatap alıyorum" ifadelerini kullandı.

Bakanlık temsilcisi Yücel de İmamoğlu'na, "Çocuk azarlar gibi azarlıyorsunuz" yanıtını verdi.