Kentsel dönüşüm, okulların açılması, kısıtlamaların kaldırılmasıyla düğünlerdeki artış gibi nedenlerle İstanbul'daki kiralık ev talebi de fırladı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kentte 100 binden fazla kişinin ev aradığını söyledi.

KİRALARIN EN ÇOK ARTTIĞI GÜZERGÂHLAR

Kiralık ev piyasasındaki son durumu ntv.com.tr'de anlatan Aşa, fiyatların normalde kademe kademe artması gerekirken hızlı bir şekilde yükseldiğine dikkat çekti. 1000-1500 lira bandında olan evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandında olan evlerin ise 4 bin liralara çıktığını vurgulayan Aşa "100 binden fazla kişi ev arıyor. Özellikle Kadıköy, Suadiye, Bostancı ve Kartal güzergahında talep çok yoğun. Bu bölgede kentsel dönüşümden dolayı 4 bine yakın bina yıkılıyor. Evlerinden çıkan insanlar kiralık ev aramaya başlıyor" dedi.

EN ÇOK KENTSEL DÖNÜŞÜM ETKİLEDİ

İnsanların artık semt seçme gibi bir lüksü kalmadığını ve nerede boş ev varsa oraya yöneldiklerini belirten Aşa, "Kiralık ev probleminin en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Beşiktaş'ta ev bulamayan Avcılar'a kadar gidiyor. Ancak Avcılar'da da durum farklı değil. Kentsel dönüşüm nedeniyle bölgede üç binadan ikisi yıkılıyor, her yer şantiye gibi" bilgisini verdi.

2 YILA KADAR KİRALIK EVLER BOŞALACAK

Kentsel dönüşümlerin 1-2 sene içerisinde tamamlandıktan sonra insanların kendi evlerine döneceğini ve bu sayede kiralık evlerin boşalacağını anlatan Aşa, bu durumun en fazla 2 sene süreceğini belirtti.

KİRALAR OLABİLECEK EN YÜKSEK SEVİYEDE

Kiraların olabileceği en yüksek noktada olduğunu dile getiren Aşa, "Bundan sonra kiralarda hızlı artış olmaz. Önümüzdeki yıl fren olacak, çünkü kentsel dönüşümdeki evler bitmeye yaklaşacak" dedi.

'HER İLANA GÜVENMEYİN, DOLANDIRICILARA DİKKAT'

İnsanların ev ararken en çok dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Nizamettin Aşa, "İnsanlar internet sitesinde gördükleri ilanların hepsini doğru zannediyorlar. Mal sahibi olduğunu iddia eden kişilere 6-7 aylık peşinat gönderiyorlar. Tavsiye vermek gerekirse, mal sahibini görmeden ödeme yapmasınlar. Mülk sahibinden tapu isteyin. Anadolu insanı İstanbul'da çocuğuna ev arıyor, ilandaki fotoğrafları gördüğünde direkt gönderiyor parayı. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.