Türk Lirası'nın yaşadığı rekor değer kaybı ve art arda gelen zamlarla yükselen enflasyona karşı "Geçinemiyoz", "Hükümet istifa" diyerek İstanbul'da sokağa çıkan yurttaşlar, polis engeliyle karşılaştı.

Kadıköy Bahariye Caddesi'nde toplanan bir grup zam kararlarını ve artan fiyatları protesto etti.

Duvar’dan Anıl Mert Özsoy’un haberine göre, toplanan kitleye saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

HDP milletvekili Musa Piroğlu, Bahariye Caddesi'ne giren TOMA'nın önüne geçerek yaşanan şiddete ve gözaltılara tepki gösterdi. Piroğlu, "Polis terörünü durdurun" dedi.

Piroğlu'nun tepkisinin ardından TOMA geri çekildi.

Bu sırada halkın eylemcilere destek vermesinin ardından çok sayıda polis Kadıköy sokaklarına girdi. "Polis defol, bu sokaklar bizim" sloganı atan eylemcilere saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Kadıköy Barlar Sokağı'nda da çok sayıda gözaltı yaşandı.

Gözaltı araçlarına bindirilirken protestoculara şiddet uygulandı. Polis, görüntü almak isteyen gazetecilere de saldırdı.

Polis ekipleri Kadıköy merkeze çıkan 3 anayolu kapattı. En az 30 kişinin gözaltında olduğu öğrenildi.

Kadıköylüler tencere tava çalarak eylemlere destek verdi.

1 AY EYLEM YASAĞI

Avcılar ve Bakırköy ilçelerinde de polis, eylemcilere kaymakamlıklar tarafından 1 aylık eylem yasağı kararı alındığını bildirdi.

Avcılar'da Emek ve Demokrasi güçleri, artan hayat pahalılığına karşı bir araya geldi. Açıklama yapılacak meydanı abluka altına alan polisler, kaymakamlık kararıyla eylemlerin yasaklandığını duyurdu. Karara tepki gösteren emekçilerin meydanda bekleyişi devam ediyor.

Beylikdüzü'ndeki eylemde ise en az 10 kişi gözaltına alındı.