Kadınlar İstanbul'da 8 Mart Kadın Platformunun çağrısıyla, Kadıköy’de Büyük Kadın Buluşmasında bir araya geliyor. Kadıköy-Beşiktaş iskelesinde buluşan kadınlar büyük bir coşkuyla taleplerini haykırıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yurdun pek çok yerinde bir araya gelen kadınlar şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı mitingler, kitlesel basın açıklamaları ve şölenler düzenliyor.

İstanbul'da ise Kadıköy-Beşiktaş İskelesinde gerçekleştirilen Büyük Kadın Buluşmasında kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı sonrası hayatın her alanında artan şiddete, medeni kanunda yer alan nafaka hakkının gasp edilmek istenmesine, tacize, tecavüze karşı mücadeleyi birleştirme ve yükseltme çağrısı yapıyor, savaşa karşı barış talebinde bulunuyor, “Birlikte kazanacağız, kadınlar kazanacak” diyor.

Miting alanında toplanan kadınlar sloganlarla taleplerini haykırıyor.

8 mart (1)

FARPLAS İŞÇİSİ KADINLAR ALANDA: KAZANMAK İÇİN BİRLİK İÇİNDE OLMAK GEREKİYOR

Eşit işe eşit ücret verilmeyen, ağır çalışma koşullarına mahkum edilen; sendikalaştıkları, ağır çalışma koşullarına ve komik ücret zammına karşı ses çıkardıkları için işten çıkarılan Farplas'ın kadın işçileri bugün de taleplerini Kadıköy'den haykırdı.

8 mart (5)

Farplas’ta işten atılan işçilerden Songül, 8 Mart Büyük Kadın Buluşmasına katılan pek çok kadının elinde Farplas ile dayanışma pankartlarını, dövizlerini görünce yalnız olmadıklarını hissettiğini ifade etti:

“Mutlu oluyoruz, kadın dayanışmasının devamını da diliyoruz. Kazanmak için birlik beraberlik içinde olmak gerekiyor.” 8 Mart’ta Farplas fabrikası önündeki direniş alanlarında da etkinlikleri olacağını söyleyen Songül, emekçi kadınların kazanır, işçi kadınların kazanacağını umduğunu ekledi.

İşten çıkarılan bir başka Farplas işçisi kadın da “Bu mücadeleyi sürdürdüğümüz için gururluyuz, kadın olarak yaşamak zorken kadın işçi olmak çok daha zor. Yağmur çamur demeden 1 aydır direniyoruz. Çalışan, baskı gören, tacize şiddete uğrayan, işyerinde ezilen tüm kadınlar adına sesleniyorum, hakkımızı istiyoruz, susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” dedi.

8 mart (2)

"8 MART’TA TÜM KADINLARI DESTEĞE, FARPLAS ÖNÜNE ÇAĞIRIYORUZ"

Farplas’ın işten çıkardığı işçilerden olan Zahide ise “Direnişimizin ülkenin dört bir yanında ses bulması, insanlar tarafından destekleniyor olmamız bizim için gerçekten çok onur verici. Kadınlar olarak artık susmayacağımızı, korkmayacağımızı, itaat etmeyeceğimizi görmelerini istiyoruz. Direnebilme gücünü insanlara aşılayabildik, insanlara bir ışık olduk, bir umut olduk ya bu bile bizim için büyük bir kazanım. Umarım işçi sınıfı her zaman hakkını kazanmak için mücadele etmesi gerektiğini bilir ve cesaretle mücadeleye girebilir bu süreçten sonra. Direne direne kazanacağız, tek kurtuluşumuz bu” diye konuştu. “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” diyerek 2 Şubat’tan beri, Farplas fabrikası önünde direnişte olduklarını söyleyen Zahide, tüm kadınları desteğe, fabrika önünde yapacakları 8 Mart kutlamasına “Bütün kadınları direniş alanımıza desteğe bekliyoruz. Bu bizim için çok önemli” diyerek çağırdı. Zahide, “Medyada ‘melek yatırımcı’ olarak lanse edilen Farplas Yönetim Kurulu Başkanı kadının gücünü görsün. Melek yatırımcı olmanın yalnızca reklam yapmakla olmayacağını, içerdeki çalışan kadınlara zulmedemeyeceğini, kadınların hak arama arayışına destek vermesi gerektiğini artık anlasın. Bu sürecin bizim kazanımımızla sonuçlanacağı için mücadele edeceğimizi görsünler! Direnmeye devam ediyoruz” diye ekledi.

8 mart (3)

KADINLAR PATRON AHU SERTER’E SESLENDİ: HAKKIMIZI ALACAĞIZ

Farplas işçileri Farplas Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter’e de seslendi: “Bizim patronumuz bir kadın, bize yapılan polis müdahalesini de emeğimizin sömürülmesini unutmuyoruz, Ahu Serter sana sesleniyoruz, hakkımızı alacağız, sen de bunu unutma.”

8 mart (4)

Kaynak: Evrensel