İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda İslami Cihad Hareketi'nin silahlı kolu Kudüs Ordusu'nun komutanlarından Teysir el-Caberi ve 3 kişinin daha öldürüldüğü, 19 kişinin yaralandığı açıklandı.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, Al Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında hareketin önde gelen isimlerinden Teysir el-Caberi'nin öldürüldüğünü söyledi.

Teysir el-Caberi'nin kaldığı binanın İsrail tarafından bombalandığı belirtildi. Binada yaşayan bir kişi, “Yeni öğle yemeği yemiştik ve çocuklarım oynuyordu. Yaşadığımız binada aniden büyük bir patlama olunca kaçtık. Bina sivillerle dolu olduğu için şok olduk. Tahliye edilen çok sayıda yaralı gördüm" dedi. İslami Cihad Hareketi'nden yapılan açıklamada, saldırıya karşılık verileceği vurgulandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail'in Gazze'ye saldırılarında aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 4 Filistinlinin öldüğünü, 19 kişinin yaralandığını duyurdu. Yediot Ahronot gazetesine konuşan İsrailli bir ordu yetkilisi, Gazze Şeridi'ne saldırıda İslami Cihad üyesi 15 kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

İsrail ordusu da abluka altındaki Gazze Şeridi'nde bazı hedefleri vurduğunu açıkladı. Ordu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Şafak" olarak isimlendirilen saldırı kapsamında, "Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketi kaynaklı tehditler karşısında ordunun Gazze'yi vurduğu" ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail cephesinde de Gazze Şeridi çevresindeki 80 kilometreye kadar uzanan alanda "özel durum" ilan edildiği aktarıldı. Sosyal medyada, Gazze içindeki bazı yerlerin hedef alındığı ve dumanların yükseldiği görüntüler paylaşıldı.

İSLAMİ CİHAD YÖNETİCİSNİN GÖZALTINA ALINMASI GERİLİMİ ARTIRDI

İsrail askerleri, 1 Ağustos'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde İslami Cihad Hareketi'nin yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almış, çıkan çatışmada 1 Filistinli ölmüştü.

İsrail ordusu, Saadi'nin gözaltına alınmasının ardından olası bir misilleme endişesiyle abluka altındaki Gazze çevresinde alarm seviyesini üst düzeye çıkarmıştı.

Bu kapsamda ordu birlikleri, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim bölgelerini birbirine bağlayan ana yolları kapatmış, Gazze semalarında onlarca insansız hava aracı uçurulmuştu.

Son 4 gündür devam eden süreçte Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı da kapalı tutuluyordu.