İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve beraberindeki heyet, iki günlük resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Herzog'u Esenboğa Havalimanı'nda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın karşıladı.

Herzog, 2008'den bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ilk İsrailli lider oldu.

Türkiye'de 2 gün sürecek programına Anıtkabir ziyaretiyle başlayacak olan Herzog, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beştepe'de biraraya gelecek. Heyetler arası görüşmenin ardından Erdoğan ve Herzog ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, 9-10 Mart'ta gerçekleşecek ziyaret sırasındaki görüşmelerde, ikili ilişkiler, tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek.

İsrail tarafının yaptığı açıklamada da görüşmelerde, ikili ilişkiler ve çeşitli alanlarda iş birliğini genişletme potansiyelinin ele alınmasının öngörüldüğü ifade edildi.

İSTANBUL'DA KALACAK

Herzog, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, onuruna vereceği resmi akşam yemeğine katılacak ve akşam saatlerinde İstanbul'a doğru yola çıkacak. Cumhurbaşkanı Herzog, İstanbul’da Yahudi cemaatinin üyeleriyle yarın bir araya gelecek.