Gazze katliamı sonrası Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesi düşürülürken, Tel Aviv’de Ankara’nın tepkisini çekecek bir girişim geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili Yoav Kisch, Kürtlerin bağımsızlığının desteklenmesi için bir önerge verdi.

Kisch’in önergesinde, şu başlık kullanıldı: “İran’ın bölgede güçlenmesi, Türkiye’nin aşırılıkçılığı ve Suriye’nin dağılması karşısında, İsrail Kürtlerin bağımsız bir devlet kurma girişimine liderlik etmeli ve desteklemeli.” Önergede, “Kürtler, ulusal arzuları bulunan, nüfusu 30 milyonun üzerinde olan etnik bir grup. Irak’ın Kürt bölgesinde 8-10 milyon Kürt yaşadığı tahmin ediliyor; diğer Kürtlerin büyük çoğunluğu komşu ülkelerde -Suriye, Türkiye ve İran’da” deniliyor.

‘İSRAİL’İN ÇIKARINA’

Önergede Türkiye’nin ‘Batı’dan uzaklaştığını, İsrail’e karşı çağrılar yaptığını, terörü desteklediğini ve kendi topraklarındaki Kürtleri bastırmaya devam ettiğini’ belirten Kirsch, “Bu nedenle bağımsız Kürdistan’ı tanımak İsrail’in çıkarına olabilir” ifadelerini kullandı.

Likud vekili, önergesinin bu hafta İsrail parlamentosu Knesset’in gündemine alınmasını istedi. Knesset’in önergeyi onaylaması halinde, konu üzerinde tartışmak için Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nin gündemine alınacak. Jerusalem Post gazetesi, böyle bir gereklilik olmamakla beraber, komitenin Kürtlerin bağımsızlığı için bir oylama yapabileceğini yazdı.