İsrail hükümeti, Başbakan Naftali Bennett liderliğinde, Covid-19'un Omicron varyantına ilişkin alınacak önlemleri görüşmek üzere toplandı.

Kabine toplantısının ardından yeni seyahat önlemleri açıklandı. İstisnai komite onayı dışında tüm yabancıların ülkeye girişi durduruldu.

Bu önlemlere göre yurtdışından ülkeye giden aşılı İsrailliler, PCR testi yaptıracak ardından evlerinde karantinaya girecek, üçüncü gün yaptırdıkları test negatif çıkarsa karantinadan çıkabilecek. Aşı yaptırmayanlar, test yaptırmayı kabul ederlerse bir hafta, etmezlerse 14 gün karantinada kalacak.

Seyahat tablosunda "kırmızı liste" ülkelerinden dönen İsrailliler, devletin tahsis ettiği bir otelde karantinaya girecek, girişte yaptırdığı PCR testlerinin negatif çıkması halinde ev karantinasına geçebilecek ve yedi günün ardından yine bir test yaptırarak karantinadan çıkabilecek. 

Hükümet, yurtdışına çıkacak İsraillileri seyahatleri sırasında uygulamaların değişebileceği yönünde de uyardı.

İsrail Güvenlik Ajansının Omicron varyantının teyitli vakalarını tespit etmek ve virüsün yayılmasını engellemek için cep telefonu takip sistemini aktive edeceği duyuruldu.

Kapalı alanlarda denetimli toplu faaliyet yapılma sınırı 100'den 50'ye çekildi.

Yahudilerin pazar akşamı kutlamaya başlayacağı dini bayramı Hanuka faaliyetlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı ancak denetimin sıkı tutulacağı aktarıldı.