İsrail sınır polisi, El Cezire (Al Jazeera) televizyonunun haber muhabiri Givara Budeiri'yi gözaltına aldı. Polisin darp ettiği belirtilen muhabirin kolu kırıldı. İsrail polisinin ayrıca aynı bölgede sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan ve benzer olayları dünyaya duyuran Filistinli aktivist Muna el-Kurd'u da tutukladığı belirtildi.

El Cezire'nin uydu kanalı için çalışan kıdemli gazeteci Givara Budeiri, Doğu Kudüs'te bulunan Şeyh Cerrah Mahallesi'nde gelişen olayları dünyaya duyuruyordu.

El Cezire Kudüs bürosu şefi Velid Ömeri, yaptığı açıklamada Budeiri'nin bölgeden düzenli olarak haber yaptığını ve cumartesi gecesi gözaltına alındıktan saatler sonra serbest bırakıldığını açıkladı. Ömeri, Budeiri'nin pazar günü Kudüs Hadassah Hastanesi'nde tedavi altına alındığını açıkladı.

Kerem Congar'ın Euronews'te yer alan haberine göre İsrail polisinin olayların yaşandığı Şeyh Cerrah Mahallesi'nde muhabir Budeiri'ye kimlik sorduğu, El Cezire gazetecisinin araçlarında bulunan kimliğini getirmesi için şoförünü aramasına izin verilmeyerek gözaltına alındığı ifade edildi. Gözaltına ilişkin görüntüler ise sosyal medya ve televizyona yansıdı. Givara Budeiri uzun senelerdir İsrail Hükümet Basın Ajansı'na kayıtlı olarak çalışıyordu.

23 YAŞINDAKİ FİLİSTİNLİ GAZETECİ, AKTİVİST KAYIP

Öte yandan İsrail güçleri, söz konusu olayların geliştiği Şeyh Cerrah Mahallesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan 23 yaşındaki Filistinli aktivist Muna el-Kurd'un da evine baskın düzenleyerek gözaltına aldı.

Muna'nın babası Nebil el-Kurd, yaptığı basın açıklamasında, kızının nereye götürüldüğünü bilmediklerini ve oğlu Muhammed'in de kayıp olduğunu duyurdu.

Sosyal medyada 1.2 milyon takipçisi bulunan Muna, yaptığı paylaşımlarla Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşanan hukuksuzlukları ve İsrail polisinin aşırı güç kullanımını başta Filistin olmak üzere tüm dünyaya duyurmaya çalışıyordu.

Muna ve kardeşi Muhammed'in de aralarında bulunduğu Filistinli aktivistler Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşananları duyurmak için Twitter'da #SaveSheikhJarrah etiketiyle bir kampanya başlatmış ve bu etiket kısa sürede dünya gündemine girmişti.

27 FİLİSTİNLİ AİLE EVLERİNİ TERK ETMELERİ İÇİN BASKI ALTINDA

Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin, evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları yönünde karar vermişti. Karara göre, bu ailelerden 4'ünün Ocak 2021'de evlerini boşaltmaları gerekiyordu.

Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi, şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.