İsrail'in 5 Ağustos'tan bu yana saldırı düzenlediği abluka altındaki Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada yaşanan kayıplara ilişkin bilgi verildi.

Bakanlık açıklamasında, 5 Ağustos'tan bu yana düzenlenen saldırılarda 6'sı çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 32 Filistinli'nin hayatını kaybettiği belirtildi. Yaralı sayısının 250'yi aştığı belirtiliyor.

İKİNCİ İSLAMİ CİHAD KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırılarda İslami Cihad mensuplarının yanı sıra örgütün iki lideri, Halid Mansur ve Taysir Cebari öldürüldü.

İsrail ayrıca işgal altındaki Batı Şeria'da da onlarca İslami Cihad üyesini gözaltına aldığını duyurdu.

İsrail Ordusu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Mansur'un öldüğünü açıkladı. İslami Cihad'dan yapılan açıklamada da cumartesi gecesi yapılan İsrail hava saldırısında Mansur'un öldürüldüğü doğrulandı.

Refah mülteci kampında bir eve yapılan hava saldırısında Mansur ile yanındaki iki örgüt üyesinin öldüğü belirtiliyor.

Daha önce İsrail ordusunun 5 suikast girişiminden kurtulan Mansur örgüt içinde önemli bir figürdü.

 İran destekli İslami Cihad’ın güney Gazze Şeridi’ndeki operasyonlarını yönetiyordu. Mansur, 5 Ağustos'ta Gazze'nin kuzeyinde öldürülen İslami Cihad Komutanı Taysir Cebari'nin güney Gazze'deki örgüt içi mevkidaşıydı.

"İSRAİL KASITLI OLARAK SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR"

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra basına yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin tehdit altında olduğuna, ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekildiğine dikkati çekerek, İsrail'in kasıtlı bir şekilde sivilleri hedef aldığını söyledi. İsrail'in bölgeye yönelik uzun yıllardır süren ablukası nedeniyle de sağlık sisteminin büyük zarar gördüğünü, son saldırılarla birlikte durumun daha da kötüleştiğini aktardı.

İSRAİL BAŞBAKANI: SALDIRILAR DEVAM EDECEK

İsrail Başbakanı Yair Lapid ise bugün yaptığı açıklamada "Şafak Operasyonu" adı verilen saldırı dalgasının "gerekli görüldüğü sürece devam edeceğini" söyledi.

İsrail cuma günü vatandaşlarına yönelik İslami Cihad tehditleri nedeniyle saldırı başlattığını açıklamış daha önce üst düzey bir İslami Cihad lideri Bassam Saadi'nin Batı Şeria'da tutuklanması taraflar arasındaki tansiyonu yükseltmişti.

İsrailli yetkililer cumadan bu yana Gazze'den 600'e yakın roket ve havan topu atıldığını da söyledi.

Mayıs 2021'de Gazze'deki Hamas başta olmak üzere Filistinli örgütler ile İsrail arasındaki savaşta 200'den fazla Filistinli ve 10'dan fazla İsrail vatandaşı ölmüştü.

İSRAİL, CEBELİYE'DEKİ ÖLÜMLERDEN İSLAMİ CİHAD'I SORUMLU TUTTU

İsrail ordusu ise Gazze'nin kuzeyindekki Cebeliye mülteci kampındaki bir cami yakınlarında 4'ü çocuk en az 5 Filistinlinin öldüğü saldırının sorunluluğunu ise reddetti.

Ordudan yapılan videolu açıklamada o sırada Cebeliye mülteci kampına saldırı yapılmadığı, sivil ölümlerinin hatalı şekilde fırlatılan İslami Cihad roketinden kaynaklandığı iddia edildi.

ABD'DEN İSRAİL'E DESTEK

ABD Dışişleri Bakanlığı ise taraflara çatışmayı tırmandırmaktan kaçınma çağrısı yaptı. Ancak sivil ölümler haberleri nedeniyle endişeleri dikkat aldıklarını söyleyen bakanlık "İsrail'in kendini savunma hakkına destek verdiklerini" vurguladı.

Mısır arabulucuk talebi için adım atmış, Mısır'dan bir heyet cumartesi günü arabuluculuk çabaları için İsrail'e gönderilmişti.