İsrail'in yoğun bombardımanı altında olan Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e çıkarken, 5 İsrail vatandaşı Gazze'den ateşlenen roket atışlarında öldü. Filistinli yetkililer, ölenler arasında 13 çocuk bulunduğunu ve yaralı sayısının da 300'ü bulduğunu aktardı.

Gazze'den İsrail topraklarına atılan yüzlerce roketin büyük kısmı havada imha edildi. Demir Kubbe savunma sistemini aşan roketlerin Aşkelon kentinde iki kişinin ölümüne yol açtığı açıklandı.

İsrail savaş uçakları Gazze'de 13 katlı bir binayı hedef aldı. Bina saldırı sonrası tamamen çöktü. Saldırının ardından Hamas ve diğer Filistinli silahlı gruplar, misilleme olarak Tel Aviv'e yüzlerce roket fırlattı.

İsrail'in yoğun bombardımanı altında olan Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e çıkarken, 5 İsrail vatandaşı Gazze'den ateşlenen roket atışlarında öldü. Filistinli yetkililer, ölenler arasında 13 çocuk bulunduğunu ve yaralı sayısının da 300'ü bulduğunu aktardı.

NETANYAHU: KANLARIYLA BEDEL ÖDEYECEKELR 

İsrail güvenlik güçleri ile Filistinliler arasında yaşanan olaylarda bilanço her geçen gün ağırlaşırken Başbakan Binyamin Netanyahu Gazze Şeridi'ne yönelik operasyonların yoğunlaştırılacağını açıkladı.

Netanyahu, yanında Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile birlikte televizyonda yaptığı konuşmada "Hamas ve İslami Cihat saldırganlıkları için ağır bir bedel ödedi ve ödeyecek, kanlarıyla bedel ödeyecekler" dedi.

Çatışmanın bir süre devam edebileceğini vurgulayan Netanyahu, "Bir savaşın ortasındayız ve tüm gücümüzle saldırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da "Gazze'de binaların çökmeye devam edeceğini" belirtti.

HAMAS: İSRAİL'İN KUDÜS'TEKİ TERÖR EYLEMLERİ BİTENE KADAR ROKETLER DEVAM EDECEK 

Diğer taraftan Hamas lideri İsmail Haniye, bu sabah yaptığı açıklamada, "İsrail, Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’daki tüm terör sahnelerine son verene dek" roket saldırılarının süreceğini söyledi.

Haniye, İsrail ordusunun Gazze saldırısı ve buna karşı yapılan misillemeye ilişkin canlı yayında konuştu.

Son olaylar neticesinde Kudüs ve Gazze'nin ayrıştırılması planının çöktüğünü ve ikisinin artık bir bütün olduğunu aktaran Haniye, "İsrail'i fanatiklerini Aksa'dan uzak tutmaya zorladık. Halkımız tüm parçaları ve görüşleriyle bu savaşta birleşti ve kutsallarını savunma siperinde buluştu." ifadelerini kullandı.

Haniye, İsrail'in "işgali kılıfına uydurma ve Kudüs'te oldu bittileri dayatmasının" Filistin halkı ve Hamas açısından kabul edilemez olduğunu dile getirerek, "Kudüs artık ümmetin, hür Müslümanların ve hür Hristiyanların cephesidir" ifadelerini kullandı.

MESCİD-İ AKSADA ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR 

Mescid-i Aksa'daki İsrail polisi ile Filistinli gençler arasında yaşanan çatışma hala devam ediyor.

İsrail polisleri, dün akşam Mescid-i Aksa'da kılınan teravih namazından sonra bir kez daha Filistinli gençlere ses bombaları ile saldırmış ancak olaylar çok büyümeden son bulmuştu. Ayrıca dün akşam Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı'nda İsrail polisinin Filistinlilere müdahalesinde 27 Filistinli yaralanmıştı.

OHAL İLAN EDİLDİ  

İsrail'in Lid kentinde İsrailli bir sivilin öldürdüğü Filistinlinin cenazesinde çıkan olayların büyümesi üzerine şehirde olağanüstü hal ilan edildi.

Olağanüstü hal uygulamasını Twitter hesabından duyuran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail polisi ile Filistinlilerin karşı karşıya geldiği Lid ve çevresindeki şehirlere, işgal altındaki Batı Şeria'dan ek polis birliklerinin sevk edileceğini açıkladı.

İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld cenazenin ardından Lid ve çevre şehirlerde polis ile Filistinliler arasında çıkan olaylarda onlarca aracın ateşe verildiğini, bazı polislerin hafif yaralandığını söyledi.

Lid Belediye Başkanı Yair Revivo, kentte kontrolü tamamen kaybettiklerini belirterek, kentte "Yahudiler ile Araplar arasında sivil savaş çıktığını" ifade etti.

Revivo Netanyahu’yu arayarak şehirde olağanüstü hal ilan edilmesi çağrısında bulunmuştu.