İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterilerine müdahalesinde 69 Filistinli yaralandı.

İsrail ordusunun Gazze sınırında 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' düzenleyenlere cuma günü açtığı ateşte ölenlerin sayısı, Filistinli gazeteci Yasir Murteca ile birlikte 10'a çıktı. 

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin, Gazze'nin doğusunda düzenlenen gösterilere müdahalesi sonucu 26'sı gerçek mermiyle olmak üzere 69 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.
Açıklamada yaralıların durumuna ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

İsrail askerleri, Gazze sınırındaki gösteri sırasında Anadolu Ajansı (AA) için çalışan serbest gazeteci Muhammed Dahlan'ın kamerasını da plastik mermiyle hedef aldı.

Saldırıyı yara almadan atlatan Dahlan, İsrail askerleri tarafından vurulan bir gence yaklaştığında kendisine de ateş açıldığını söyledi. Dahlan, saldırı sırasında kamerasının isabet alarak kullanılmaz hale geldiğini aktardı.

ŞİMDİYE DEK GÖSTERİLERDE EN AZ 320 KİŞİ ÖLDÜ, 18 BİN 500 KİŞİ YARALANDI

Filistinliler, Gazze Şeridi'nin doğusundaki İsrail sınırında 30 Mart 2018'den bu yana her cuma 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' adı altında eylemler düzenliyor. 

İsrail askerleri ise 'sürgün edildikleri topraklarına dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını' talep eden sivil halkın üzerine ateş açıyor.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezinin açıklamasına göre, 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterilerinin başından bu yana İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu 320'den fazla Filistinli yaşamını yitirdi, yaklaşık 18 bin 500 Filistinli yaralandı.