İspanya'da geçici Başbakan ve Halk Partisi'nin (PP) lideri Mariano Rajoy, 20 Aralık'taki seçimleri partisinin kazanmasına rağmen mecliste yeterli çoğunluğu elde edememesinden dolayı Kral 6. Felipe tarafından önerilen hükümeti kurma görevini kabul etmedi.

Kraliyet Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün Kral 6. Felipe ile görüşen Rajoy'un kendisine önerilen hükümeti kurma görevini kabul etmediği bildirildi.

Mecliste temsil edilen tüm siyasi partilerin liderlerini hafta başından itibaren kabul eden Kral 6. Felipe'nin, hükümeti kurma görevini Rajoy'un reddetmesinin ardından siyasi partilerle 2. tur görüşmelere 27 Ocak'ta başlayacağı açıklandı.

İspanya Kralı ile görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyen Rajoy ise, "Güvenoyu alacak çoğunluğu elde etmeden hükümeti kurma görevini kabul edip, anayasanın seçimler sonrası hükümetin kurulması için verdiği 2 aylık süreyi boşa geçirmenin anlamı yok" dedi.

ÜÇLÜ SOL KOALİSYON

Kral 6. Felipe'nin hükümet kurma görevini PSOE lideri Pedro Sanchez'e vermesi bekleniyor. Son iki gündür gerek Pedro Sanchez gerekse Podemos lideri Pablo Iglesias tarafından yapılan açıklamalarda, PSOE, Podemos ve Birleşik Sol (IU) arasında üçlü koalisyon kurulması yönünde ciddi ilerleme kaydedildiği bildirildi.

Ancak 161 olan bu 3 partinin toplam milletvekili sayısı 176 olan salt çoğunluğa ulaşamıyor. Bu durumda üçlü koalisyona Katalonya ve Bask bölgesindeki bağımsızlık yanlısı girişimleriyle ön plana çıkan siyasi partilerin dışarıdan destek vermeleri gerekiyor.