IŞİD'in 10 Ekim 2015'te Ankara Garı'nda düzenlediği saldırı sonucu 103 kişi yaşamını yitirmişti. Katliamla ilgili dosyası ana davadan ayrılan tek tutuklu sanık Erman Ekici ile 16 firarinin yargılamasına Ankara Adliyesi’nde devam edildi.

Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre, Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 16’ıncı duruşmaya katliamda vefat edenlerin yakınları ve yaralananların yanı sıra demokratik kitle örgütü ve meslek örgütü temsilcileri de katılım sağladı.

16 firari sanık ile insanlığa karşı suçtan yargılanan, davadaki tek tutuklu sanık olan Erman Ekici duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) sistemiyle bağlandı.

FARKLI DOSYA KAPSAMINDA SİNCAN CEZAEVİ'NDE TUTUKLU BULUNAN GÜLER, 'TANIK' OLARAK DİNLENDİ

Önceki celsede IŞİD’in Türkiye sorumlusu Kasım Güler’in davada tanık olarak dinlenmesine karar verilmişti.

Farklı dosya kapsamında Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güler, SEGBİS sistemiyle duruşmada ifade verdi.

'İLHAMİ BALI’YI CEZAEVİ’NDEN TANIRIM'

Mahkeme başkanının IŞİD üyesi bazı isimleri sorduğu Güler, IŞİD’in sınır emiri İlhami Balı’yı Adana Cezaevi’nde birlikte tutuklu kaldığı dönemden tanıdığını söyledi.

Güler, Gaziantep'te 2014 yılında 2 örgüt militanıyla gözaltına alınan IŞİD'ın infazcısı Ahmet Güneş’i de tanıdığını ifade etti.

‘MİT’TE 80 GÜN KALDIM, HER ŞEYİ KABUL ETTİM’

IŞİD’e 2014 yılının sonlarına doğru Suriye’ye giderek katıldığını ifade eden Güler, Haziran 2015'te de yaralanarak hastanede üç ay yattığını söyledi. Güler, “Kırmızı bültenle arandığım dönemde MİT beni operasyonla aldı. MİT’te 80 gün kaldım. Her şeyi kabul ettim” dedi.

GÜLER’İN İFADESİ SEGBİS SİSTEMİNDE YAŞANAN SES PEOBLEMİ NEDENİYLE SONLANDIRILDI

Kasım Güler’in ifadesi sırasında SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) sisteminde yaşanan ses problemi nedeniyle tanığın daha fazla dinlenmemesi gerektiğine karar verildi. Mahkeme Güler’in bir sonraki celse duruşmada hazır olmasına hükmetti.