Eskişehir'de yaşayan Ersen Ç., terör örgütü IŞİD'e katıldıktan sonra 13 yaşındaki kardeşi E.Ç.'yi de Suriye'ye kaçırdı.

Uzun süre Suriye’de kalan Ersen Ç., Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi'ni arayıp hakkında yakalama kararı olup olmadığını sorduğu iddia edildi.

Zaman'ın haberine göre, El Kaide ve IŞİD'in Eskişehir yapılanması dava dosyasında yer alan bilgilere göre 29 yaşındaki Ersen Ç., 2,5 yıl önce ‘cihada gidiyorum' diyerek Suriye'ye geçti.

Burada IŞİD ve El Kaide saflarında savaşan genç, Eskişehir'e dönerek IŞİD'e adam toplamaya çalıştı. Daha sonra 13 yaşındaki kardeşi E.Ç.'yi de Suriye'ye kaçırdı. Ailesine, IŞİD bayrağı ve Kobani tabelası altında, silahla çekilmiş fotoğraflarını gönderdi.

Baba İ.Ç. ise bunun üzerine Polise başvurdu. Ersen Ç. ve 9 kişi hakkında dava açıldı. Dosya daha önce Ankara'da başlatılan El Kaide davasıyla birleştirildi.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre Ersen Ç., polisi telefonla 2 kez arayarak, hakkında yakalama kararı olup olmadığını sordu.

Ersen Ç., polise, “Suriye'den arıyorum. Türkiye'ye geleceğim. Herhangi bir aranmam var mı?” diye sordu.

Polis bunu en yakın polis merkezine giderek öğrenebileceğini söyledi. Bunun üzerine Ersen Ç., “Polisler annem, babam ve abime beni sormuşlar. Aranmıyorsam niye beni sormuşlar?” karşılığını verdi.

 Polis, ailesinin kendisiyle ilgili bir başvurusunun olabileceğini, bir polis merkezine neden gidip bunu öğrenmediğini sorması üzerine Ersen Ç., “Ben şu an İslam devletindeyim. Türkiye benim vatanım. Tekrar döneceğim. Geldiğimde sorarım.” diyerek telefonunu kapattı.

Ersen Ç. hakkında yakalama kararı olduğu öğrenildi. (CİHAN)