Irak Şam İslam Devleti militanlarının Irak'ın kuzeyinde en az 80 Ezidiyi katlettiği belirtildi.

Üst düzey Kürt yöneticisi Hoşyar Zebari, militanların motorlu taşıtlarla Şengal Dağları’nın 45km uzağındaki bölgeye geldiğini ve sivilleri öldürmeye başladığını söyledi.

Reuters ajansına yaptığı açıklamada Zebari, “Bunun dini nedenlerden kaynaklandığına inanıyoruz: Ya inancını değiştir ya da öl” dedi.

Öldürülenlerin hepsinin erkek olduğu ve bazı kadın ile çocukların ise kaçırıldığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansına konuşan Iraklı Ezidi milletvekili Mahama Halil hayatta kalan köylülerle konuştuğunu belirterek Ezidi kıyımının bir saate yakın sürdüğünü söyledi.

Halil olayı şöyle anlattı:

“IŞİD militanları beş gün boyunca köylüleri din değiştirmesi için ikna etmeye çalışmış. Bugün de uzun bir öğüt vermişler. Daha sonra din değiştirmeyi reddeden tüm erkekleri öldürmüşler. Kadınlar ve çocukları yabancı militanların bulunduğu Telafer’e götürmüşler”

Halil’in açıklamaları henüz resmi makamlarca doğrulanmadı.

Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde Ninova eyaletindeki Şengal bölgesindeki saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıklamıştı.

BM, saldırıların başlamasından bu yana 1 milyon 200 binin üzerinde Iraklının evlerini terketmek zorunda kaldığını belirtiyor. (BBC Türkçe)