IŞİD militanlarının askeri kampta küçük çocuğa bir kılıç vererek Ezidi olan annesinin başını nasıl keseceğini öğrettikleri ortaya çıktı

Irak’ın Dohuk kentinde bir mülteci kampına yerleştirilen 4 yaşındaki çocuğa, IŞİD militanlarının Ezidi olan annesinin kafasını kesmesi için eğitim verdiği ortaya çıktı.

Hamo takma ismindeki, zorla Şeriat kanunları ve Arapça öğretilen küçük çocuğun ailesi IŞİD’in kontrolündeki askeri kampta idrar içirme, cam parçaları katılmış yemeği zorla yedirme gibi çok sayıda işkenceye maruz kalmış.

Askeri kampta beyni yıkanan çocuk, Ezidilerin ‘kafir’ olduğuna inandırılarak kendi halkının yok edilmesi gerektiğine ikna edilmiş.

IŞİD militanlarının askeri kampta küçük çocuğa bir kılıç vererek kendi annesinin başını nasıl keseceğini öğrettikleri ortaya çıktı.

Dohuk’taki mülteci kampında Daily Mail’e verdiği röportajda Bohar (35) takma ismindeki anne, “Oğluma Arapça ve bir kılıcı nasıl kullanacağını öğretiyorlardı. Ona Ezidilerin kafir olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini söylüyorlardı. Bir keresinde eline büyük bir kılıç verdiler ve ona ‘bu anneni öldürmen’ için dediler” dedi.

Sincar Dağları’nda geçen yıl Ağustos ayında IŞİD’e esir düşen annenin büyük kızı (14), ortanca kızı ve ortanca oğlu (12) ise Suriye’nin Rakka kentine götürülmüş. Bohar, çocuklarının hala Rakka’da olduğunu düşünüyor. Bohar’ın kocası ise IŞİD baskını sırasında orada olmadığı için Sincar Dağlarını aşmayı başarıp, güvenli bölgeye ulaşmış.

“İDRAR İÇİRİP YEMEKLERİNE CAM PARÇASI KATTILAR”

Tala- Afar toplama kampında kaldıkları süre içerisinde IŞİD militanlarının türlü işkencelerine maruz kalan anne ve oğlu, gazeteye verdikleri röportajda IŞİD militanlarının kendilerine su yerine idrar içirdiklerini ve yemeklerine cam parçaları kattıklarını söyledi.

Gözden kaçırmayın

Türkiye, 2015’te ölen Kürt yazar Mehmet Sıraç Bilgin'in İsveç'ten iadesini istedi Türkiye, 2015’te ölen Kürt yazar Mehmet Sıraç Bilgin'in İsveç'ten iadesini istedi

Kasım ayında ABD bombardımanından kaçmak için Suriye’nin Rakka şehrindeki kampa götürüldüklerini ifade eden Bohar, orada ortanca oğlunu 250 militanın arasında bir anlığına gördüğünü de anlattı. Musul’daki başka bir kampa götürüldüklerinde burada kızlarının satılığa çıkarıldığını ve bir IŞİD militanlarına köle pazarında satıldığını anlatan anne, çocuklarının hayatından endişe ediyor. (Milliyet)