Ziraat Bankası, 1 milyar 425 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı

Sendikasyon kredisi katılım tutarının 1 milyar 425 milyon doları olarak yenilendiğini açıkladı

Ziraat Bankası, 1 milyar 425 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı

Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, sendikasyon kredisine ilişkin açıklamasında, nisan ayında vadesi gelecek olan 422 milyon ABD Doları ve 798 milyon Euro tutarındaki sendikasyon kredisinin katılım tutarını artırarak toplamda 1 milyar 425 milyon ABD Doları olarak yenilediklerini duyurdu.

Kuru, 2013’te mevduat dışı kaynakların çeşitlendirilmesi ve dış ticaretin finansmanında piyasa payının artırılması hedefi ile yola çıkarak 700 milyon dolarla başladıkları sendikasyon kredisini her sene artırarak yola devam ettiklerini ifade etti.

‘KREDİ BANKACILIK SEKTÖRÜNE GÜVENİN GÖSTERGESİ’

470 milyon ABD Doları ve 849 milyon Euro’dan oluşan kredinin toplam maliyetinin dolar için LIBOR+250 baz puan ve Euro için EURİBOR+240 baz puan olarak gerçekleştiğini belirten Kuru, şunları söyledi:

“Bu kredi ile Asya’dan Güney Amerika’ya farklı coğrafyalardaki 22 ülkeden 40 banka, Türkiye ekonomisine ve Ziraat Bankası’nın iş modeline olan güvenini ve inancını bir kez daha teyit etmiş oldu. Sağladığımız bu kaynakla Ziraat Bankası olarak reel sektöre ve ülkenin tasarruf dengesine olan katkımızı sürdürüyor olacağız. Kredilerdeki istikrarlı büyümemizin yanında dış ticaret işlemlerinde son 6 yılda 7 misli artan piyasa payını yakalamış bulunuyoruz. Sağlanan bu uluslararası kredinin de desteği ile dış ticaretin finansmanında elde ettiğimiz bu ivmeyi artırarak devam ettireceğiz. Uluslararası yatırımcılarca söz konusu sendikasyon kredimize gösterilen bu büyük ilgi ve yüksek katılım ülkemiz ekonomisi ve Türk bankacılık sektörüne olan güvenin bir göstergesidir.”

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER