'YAPI firması', İnşaat işçilerine 'farklı lisanlarda' konuşmayı yasakladı

'YAPI firması' yayınladığı belge ile farklı dillerde konuşmayı yasakladı

'YAPI firması', İnşaat işçilerine 'farklı lisanlarda' konuşmayı yasakladı

YAPI & YAPI firması inşaatında çalışan inşaat işçilerinin şantiye içerisinde 'anadillerinde' konuşmasını yasakladı.

İstanbul Başakşehir’deki Kayaşehir Bölgesinde inşaatı devam eden Emlak Konut Kuzey Yakası Projesi’nde çalışan işçilerin anadilleri ile konuşmaları firma yönetimince yasaklandı.

ABC’den Alicem Aydın’ın haberine göre, farklı dillerde konuşmayı yasaklayan firmanın yayınladığı belgede, "Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir"

Firma tarafın getirilen bu yasağa tepki gösteren İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası, "YAPI & YAPI firmasının İstanbul Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında çalışan bazı inşaat işçilerinin şantiye içerisinde kendi aralarında Kürtçe konuşmalarının yasaklandığını öğrenmiş bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı. Firma yetkilileri tarafından işçilere getirilen anadil yasağına tepki gösteren İnşaat ve Yapı işçileri Sendikası, "İnşaat firmaları kendi sömürüsünü perdelemek amacıyla işçiler arasında ayrımcılığı körükler. Buna da konuşulan dili sebep gösterir" dedi.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

'HANGİ DİLDEN IRKTAN OLURSAK OLALIM ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ'

"Patronlar kendi çıkarları doğrultusunda Emperyalist firmalarla ortaklık kurar ve işçileri sömürür. Yeri geldiğinde o firmalardan iş alabilmek için onların ana dillerinde bile konuşurlar. Ama şantiyelerde işçi arkadaşlarımızın Kürtçe konuşmasının rahatsızlık yarattığını sebep göstererek kendi sömürüsünü devam ettirir. Biz işçiler hangi dinden, ulustan ya da etnik kökenden olursak olalım yaşamak için çalışmak zorundayız. Bu memleketin her karışında biz işçilerin emeği var. Patronların işçiler arasındaki birliği bozmak için her türlü yola başvuracağını biliyoruz. Patronlar bizleri kendi çıkarları için bölmeye çalışmaya devam ediyor. Biz işçiler ise kendi çıkarlarımız için birlikte mücadeleye devam edeceğiz. İşçilerin birlikte mücadelesi bu sömürü çarkını kıracak. Eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin olduğu bir düzen kurulacaktır."

Kaynak: ABC

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 16:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet arslan
Ahmet arslan - 2 yıl Önce

Lanet olsun sizin vereceğiniz üç kuruş paraya , sömürmek , dışlamak , asimile etmek ve bölücülük yapmak , tamda yaptığınız bu. Orda çalışan emekçi insanlar sadece ve sadece ekmeklerini kazanmak için ter döken kişilerdir. Bu inşaat şirketine sormazlar mı ? bu kin ve nefretin nedenini . Kim ne derse desin bu halk ( Türk , Kürt , Laz , Çerkez ) et ile tırnak gibidirler , bunu ne sizin gibi ayrımcı sömürgeciler nede bu talihsiz yazıyı yayınlamanızı isteyen kişiler , bu kardeşliğe nifak sokamayacaklardır.

SIRADAKİ HABER