Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi: Afrin'den yasadışı yollarla zeytinyağı getiriliyor

"Ülkeye 50 bin ton yağ getirileceği söyleniyor, Türkiye rekoltesinin beşte biri"

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi: Afrin'den yasadışı yollarla zeytinyağı getiriliyor

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Kurucu Üyesi Murat Narin, Suriye’den yaklaşık 50 bin ton kaçak zeytinyağı getirileceği söylentisinin bile, iç piyasada fiyatları altüst etmeye yettiğini söyledi.

Yusuf Özkan'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre zeytinyağlarının özellikle Suriye Afrin’den getirilmeye başlandığının piyasada sıkça konuşulur olduğunu kaydeden Narin, “Rafine yağın fiyatı şu anda 8, sızma yağın 14 lira düzeyinde. Fiyatlar 3 yıl öncesinin fiyatlarına inmiş durumda. Şu anda tüccar yağ almıyor. Marmarabirlik alımı durdurdu. Tariş bile en yoğun çalışması gereken dönemde işçi çıkarıyor” dedi.

Suriye’den yağların tamamen yasadışı yollarla getirilmeye başlandığını iddia eden Narin, şunları söyledi: 

“Savaş koşullarında kim nasıl toplayıp bu ülkeye hangi yoldan getiriyor? Kayıtsız vergisiz hangi yollardan dolaşıma sokuluyor? Ülkeye getirilecek yağın toplam 50 bin ton olduğu söyleniyor. Türkiye rekoltesinin beşte biri. 50 bin ton 2 bin 500 tır yükü eder. Bu ülkenin gümrüğü, sınır güvenliği, kanunu nizamı yok mu? Getirilen yağlar için ülkemizdeki mezartaşlarına bakarak müstahsil makbuzu kesip, bir de devletten zeytinyağı destek primi alıyorlar. Üstelik bunları dış piyasaya da ‘Türk yağı’ diye satarak uluslararası arenada bizi zor duruma sokuyorlar. Böyle yıllar içinde, zar zor yarattığımız itibarımız, birkaç kişinin kısa dönem kârı için heba oluyor.”

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 19:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER