Tütün ticaretinde yetki belgesi zorunluluğuna 6 ay uzatma teklifi

Düzenlemenin yer alacağı torba yasa teklifi Meclis'e sunulacak

Tütün ticaretinde yetki belgesi zorunluluğuna 6 ay uzatma teklifi

Türkiye’de 1 Temmuz’da yürürlüğe giren tütün ticareti yapanlara Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yetki belgesi alma veya bildirimde bulundurma zorunluğu, başta tütüncüler olmak üzere muhalefetin de tepkisine yol açtı.

'Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda dört yıl önce yapılan değişiklikle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan yapılan tütün ticareti yasaklanmış, bu yasağa uymayanların 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörüldü. Yasak, tütün üreticisinin tepkisine karşın 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

2017 yılında çıkarılan kanun sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tütün Üretimi, İşlenmesi, İç ve Dış Ticareti ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği 2020’nin Aralık ayında yayımlandı. Yönetmeliğe göre; tütün üreticilerinin tek başına kıyılıp içilebilme vasfına sahip tütün çeşitlerinin üretildiği bakanlıkça belirlenmiş üretim merkezlerinde en az 250 tütün üreticisi gerçek kişinin bir araya gelerek Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri kurması gerekiyor.

'6 AY UZATILMASI İÇİN GÖRÜŞTÜK'

TBMM Genel Kurulu’nda tekrar gündeme gelen konuya ilişkin söz alan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, tütüncülere hapis cezası getiren yasanın ertelenmesine ilişkin torba kanun geleceği söylenmesine rağmen Meclis'e hâlâ getirilmediğini ifade etti.

AKP Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat ise, pandemi döneminde getirilen kısıtlamalar nedeniyle üreticinin üretim için gerekli altyapıyı kuramadığı ve kooperatifleşme sürecinde de yaşanan gecikmeler nedeniyle sürenin 6 ay daha uzatılması için teklif verdiklerini kaydetti. Fırat, “Yapmış olduğumuz istişareler neticesinde, bunun bir defa daha altı ay süreyle uzatılması noktasında grubumuzla konuştuk. Önümüzdeki günlerde Meclis'e sunacağımız torba yasa içerisinde bunu değerlendireceğiz. Yasanın çıkası halinde altı aylık süre uzatılmış olacak” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 20:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER