Turkcell'in yüzde 26'sını Varlık Fonu satın aldı

Kamu kurumu olan Türkiye Varlık Fonu, Turkcell hisselerinin yüzde 26,2'sini satın aldı

Turkcell'in yüzde 26'sını Varlık Fonu satın aldı

İsveçli Telia şirketi, Turkcell’deki hisselerini Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) sattı. Şirket hisseleri için 530 milyon dolar istiyordu.

Görüşmelerin sonuçlandığını, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla duyurdu.

Albayrak, “Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell’in değerine değer katıp daha da büyüteceğinden eminim. Türkiye Varlık Fonu ve Turkcell ortaklığı küresel ticarette ve iş dünyasında tarihi bir performans ortaya koyacak. Hayırlı olsun” dedi.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ise “Turkcell’in 15 yıllık hissedarlık düğümünü, tüm tarafların masada olduğu bir uzlaşmayla çözdük. Turkcell, esasında yeni yol haritamızın en büyük başlangıç adımlarımızdan bir tanesi Turkcell’in şu anki piyasa değeri hak ettiğini yansıtmıyor. Bunun çok daha üzerinde olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

YENİ ORTAKLIK YAPISI

Türkiye Varlık Fonu’ndan dün yapılan açıklamada, “TVF, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin (BİST: TCELL, NYSE: TKC) yüzde 26,2 oranında hissedarı oluyor. Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell’in en büyük hissedarı olacak” denilmişti.

Satın almayla, yeni ortaklık yapısı şöyle şekillendi:

-TVF, toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak.

-Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yapacak.

-LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.

-Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek. Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak.

-Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık hissedarlar daha fazla güç kazanacak.

-Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek.

-Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER