Prof. Dr. Boratav büyüme rakamlarını değerlendirdi: İstatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından sorgulanması gerekiyor

Prof. Dr. Boratav verilerdeki çelişkilere dikkat çekti

Prof. Dr. Boratav büyüme rakamlarını değerlendirdi: İstatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından sorgulanması gerekiyor

İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, 4. çeyrekteki yüzde 5.9, yılın tümündeki yüzde 1.8’lik büyümeyi değerlendirerek özellikle istihdamdaki düşüşü hatırlattı. Prof. Boratav,  “İstihdamın bütün sektörlerde bu derecede düştüğü bir dönemde pozitif büyüme, Türkiye ekonomisinde verimlilik artışında dünya rekoru oluşturuyor. Bu tür bir bulgunun istatistikler açısından sorgulanması gerekiyor” dedi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’a konuşan Boratav, şöyle devam etti:

“Hem tüm sektörlerde hem ekonominin tümünde 2020’deki istihdam düşüşü dikkate alınırsa, pozitif büyüme emek verimi açısından bir dünya rekoru kırmıştır. Bu tür bir bulgunun istatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından ayrıntılı olarak sorgulanması gerekir.”

İstihdam düşerken, ekonominin böyle bir dinamizm içermesinin beklenemeyeceğine işaret eden Boratav, şunları söyledi:

 “Bu bir çelişkidir. İstihdam düşerken nasıl artış oldu? Bunu sağlayan nedir? Arka plan nedir? Ne türden bir teknolojik değişme olmuştur? Bir sıçrama mı olmuştur da üretim bu derece dramatik bir biçimde değişmiştir? Şüphe var. İstatistiklerin güvenilirliğini ciddi olarak şüpheye sürüklüyor. Tüm bunların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER