Moody’s’den Türk bankalarına uyarı: Geri ödenemeyen kredilerin oranı artıyor

Moody’s Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altı olan Ba2 seviyesine indirmişti

Moody’s’den Türk bankalarına uyarı: Geri ödenemeyen kredilerin oranı artıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının kullandırdığı kredilerde geri ödenmeme sorununun artacağı öngörüldü.

Kuruluş takipteki alacakların toplam kredilere oranının gelecek 12 ila 18 ay içerisinde yüzde 4’ü aşacağını öngördü. Mayıs ayında bu oran yüzde 2,9 seviyesindeydi.

Moody’s, takipteki alacaklarda yaşanan artışın bankaların varlık kalitesinde bozulmaya yol açabileceği uyarısında bulundu ve bunun Türk bankalarının kredi notu açısından negatif olacağını vurguladı.

Moody’s’e göre takipteki alacakların artmasıyla bankaların daha fazla karşılık ayırması gerekecek ve bu da kârlılığa düşüş olarak yansıyacak.

Moody’s Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altı olan Ba2 seviyesine indirmişti. Geçen hafta Cuma günü ise bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin notunu bir basamak kırarak BB seviyesine çekmiş ve notun görünümünü de ‘negatif’ olarak belirlemişti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 20:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER