Moody's 17 Türk bankasının notunu düşürdü

Moodys, Türkiye’deki bankalarla ilgili raporunu yayınladı

Moody's 17 Türk bankasının notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk bankasının notunu düşürdü.

Moody's ayrıca notunu düşürdüğü bankaları da kapsayan 19 finansal kurumun notlarını yeni bir indirim için izlemeye aldı.

Karara tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Faiz artışı sonrası dahi bankaların sermaye yeterlilik oranı yüzde 15" dedi.

Koç Holding, THY, OYAK gibi kuruluşları olası not indirimi için takibe alan Moodys, Türkiye’deki bankalarla ilgili raporunu yayınladı.

Moody’s, 17 Türk bankasının notunu düşürdü. Moodys’ten yapılan açıklamada “Not indirimlerinin, kurumların fonlama profilleri üzerindeki olumsuz etkisiyle birlikte Türkiye’nin çalışma ortamının bozulmasını yansıttığı” belirtildi.

‘DAHA DA KÖTÜYE GİDİŞ OLABİLİR’

Moody’s not izlemelerin, çalışma ortamının daha fazla bozulma ihtimali ve bunun bankaların bağımsız kredi gücü üzerindeki etkisine, yabancı sermayeli bankaların iştiraklerine verdiği destekteki değişimlere ve Moody’s’in 1 Haziran’da Türkiye’nin “Ba2” seviyesindeki kredi notunu, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye aldığını açıklamasının ardından hükümetin destek kapasitesindeki zayıflamaya odaklanacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 18:49

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER