Merkez Bankası'ndan dijital para hazırlığı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından İstanbul Finans Merkezi bünyesinde bir Finans Teknopark kurulacak

Merkez Bankası'ndan dijital para hazırlığı

Dijital para uygulaması dünya finans sisteminde adım adım kendine yer bulmaya devam ederken, Merkez Bankası da harekete geçti. Türkiye’de de blokzincir tabanlı dijital Merkez Bankası parası uygulamaya konulacak. Bu amaçla Anlık Ödeme Sistemi’nin tasarım ve yazılım geliştirme aşamaları tamamlanacak ve test çalışmalarına başlanacak.

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yapılan derlemeye göre uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke iş birlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecek.

Ayrıca ikili anlaşmalar yoluyla yerel para cinslerinden ticaret imkânları araştırılacak. Bu kapsamda Merkez Bankası (MB) ve Çin Merkez Bankası arasında yenilenen Para Takası Anlaşması kapsamında firmalara Çin yuanı reeskont kredisi kullandırılmasına benzer uygulamalar Türkiye ile finansal ve ticari ilişkileri yoğun olan ülkelere yayılacak.

ALTERNATİF SWIFT

Rusya’nın SWIFT’e alternatif mesajlaşma sistemine (SPFS) yönelik inceleme çalışmaları sürdürülerek Türkiye’de SPFS’nin kullanılmasına yönelik çalışmalar takip edilecek.

Güvenli bir finansal teknoloji (fintek) ekosisteminin oluşumu desteklenecek. Fintek ekosisteminin Türkiye’de gelişmesine yönelik yol haritası oluşturulacak ve uygulamaya dair koordinasyon tek bir kamu kurumu tarafından sağlanacak. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisince Fintek ekosisteminin ülkede gelişmesine yönelik yol haritasının devreye alınması söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından İstanbul Finans Merkezi bünyesinde bir Finans Teknopark kurulacak.

Finansal tüketicilerden alınan ücret ve komisyonlara ilişkin bilgilerin daha açık, anlaşılabilir ve karşılaştırılabilir bir şekilde sunulması sağlanacak. Bu kapsamda Ücret/Komisyon İlan Formatı oluşturulacak.

Ücret/Komisyon İlan Formatı’nın finansal tüketiciye sunulmasını sağlayacak sistem hayata geçirilecek. Ücret/Komisyon İlan Formatı’nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) internet sitesine uyumu sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 10:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER