Merkez Bankası'ndan Çin'le Swap anlaşması

Açıklamada Swap'ın yerel para ile ticareti desteklemeyi amaçladığı belirtildi

Merkez Bankası'ndan Çin'le Swap anlaşması

Merkez Bankası, Çin Merkez Bankası ile Swap (Para takası) anlaşması yapıldığını duyurdu. Açıklamada Swap'ın yerel para ile ticareti desteklemeyi amaçladığı belirtildi. Bu, anlaşmanın Yuan ve TL Swap'ı şeklinde yapıldığını gösteriyor.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir.

Swap anlaşması kaynaklarının kullanılmış olması, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali işbirliğini de güçlendirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Öte yandan ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, söz konusu swap anlaşmasını dayanak alan bir strateji ile genişletebileceklerdir.

TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER