Merkez Bankası kararını açıkladı: Faiz oranlarına dokunmadı

Merkez Bankası'nın bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri sabit bırakma kararı sonrası 8..61'e kadar gerileyen dolar/TL tekrar 8.64 seviyesine yükseldi

Merkez Bankası kararını açıkladı:  Faiz oranlarına dokunmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği gibi, yüzde 19 seviyesindeki politika faizini değiştirmedi. 

PPK sonrası paylaşılan toplantı metninde şu değerlendirmelere yer verildi:

"Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklemektedir. Bununla beraber, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Merkez Bankası'nın bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri sabit bırakma kararı sonrası 8..61'e kadar gerileyen dolar/TL tekrar 8.64 seviyesine yükseldi.

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın etkisiyle krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Bununla birlikte, kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, kredilerdeki yavaşlama, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasının cari işlemler dengesinde başlayan iyileşmeyi hızlandırması beklenmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 21:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER