Merkez Bankası Başkanı: Enflasyon görünümünde iyileşme sürüyor

Merkez Bankası Başkanı Uysal, Türkiye Bankalar Birliği üyelerine sunum yaptı

Merkez Bankası Başkanı: Enflasyon görünümünde iyileşme sürüyor

Enflasyon görünümünde iyileşmenin sürdüğüne dikkat çeken Merkez Banması Başkanı Murat Uysal, parasal sıkılığın düzeyinin enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Uysal, Türkiye Bankalar Birliği üyelerine sunum yaptı.

Uysal sunumunda iktisadi faaliyetteki toparlanmanın 2019 yılı ikinci çeyreğinde ılımlı bir şekilde devam ettiğini, net ihracatın dönemlik büyümenin sürükleyicisi olduğunu belirtti.

Ekonomideki toparlanmanın üçüncü çeyrekte sürdüğünü söyleyen Uysal, sektörel yayılımda bir miktar iyileşme gözlendiğini kaydetti.

Uysal, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini ve iç talep gelişmeleri ile parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğini vurguladı.

Uysal sunumunda enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun korunduğunu ve parasal sıkılığın düzeyinin ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceğini ifade etti.

Sunumunun sonunda Uysal, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 17:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER