Memur-Sen: Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı

Hükümet, memurlara önümüzdeki yıl için ilk 6 ay yüzde 3,5, ikinci altı için de yüzde 3 zam teklif etmiş, tepkiler üzerine oranı yüzde 4+4'e çekmişti

Memur-Sen: Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı

Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyecek 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere süresi sona erdi. Sürenin sona ermesi nedeniyle toplu sözleşmeyle ilgili Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvuru süreci başlamış oldu. Bu sürecin işlemesi için memur sendikaları ya da hükümetin 21-23 Ağustos tarihlerinde Hakem Kuruluna başvurması gerekiyor. Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç 28 Ağustos’a kadar karar verecek.

Yetkili konfederasyon Memur-Sen’in Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamıştır” dedi.

Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevliler Sendikaları Heyeti arasında 1 Ağustos’ta başlayan 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, 20 günlük süre içinde, hükümetin enflasyonun çok altında zam teklifinde bulunması nedeniyle anlaşmaya varılamadı.

Görüşmeler kapsamında hükümet, 16 Ağustos’ta Kamu İşveren Heyeti adına ilk zam teklifini açıklamıştı.

2020’nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı ayında yüzde 3, 2021’nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan bu teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Bunun üzerine hükümet, 18 Ağustos’ta 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulunmuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu teklifin de sözleşmeyi imzalama seviyesinin uzağında olduğunu belirterek, yeni teklif beklediklerini söylemişti.
 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER