Mehmet Şimşek, Davos'ta: Halkbank 'ben bir şey yapmadım' diyor

Şimşek, Davos Zirvesi'nde değerlendirmelerde bulundu

Mehmet Şimşek, Davos'ta: Halkbank 'ben bir şey yapmadım' diyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Davos Zirvesi'nde BloombergHT'ye açıklamada bulundu.  

ABD'de görülen Zarrab davasını değerlendiren Şimşek, "Halkbank 'ben bir şey yapmadım' diyor. Eğer bu konu teknik ve ekonomik çerçevede kalacaksa sorun olmaz, siyasi yönden farklı boyutlara çekilirse cevabı da farklı olur" dedi.

Afrin'e operasyona ilişkin soruları da yanıtlayan Şimşek, "Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanıyor, Birleşmiş Milletler normalarına göre hareket ediyor. Bizim tek yaptığımız terör örgütüyle mücadele" dedi. Şimşek, dün akşama kadar yatırımcılarla toplantılar yaptığını belirterek, "Hiçbirinde Afrin konusu gündeme gelmedi" diye konuştu.

İKİZ AÇIK VERMEK İSTEMİYORUZ

Türkiye'nin mali alanının çok güçlü olduğunu belirten Mehmet Şimşek, "Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz, geçen sene de vermedik. İkiz açık vermek istemiyoruz, zaten cari açığımız var, bütçede bu alanı koruyacağız" diye konuştu ve ekledi: Reform yapacağız, 2018'den de umutluyum, Türkiye'nin mali alanı var, bu tür gelişmelerin etkisinin sınırlı olacağını düşünüyorum."

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Herhangi bir dış şokla karşılaşılmaması durumunda güçlü büyüme patikasının süreceğini düşündüğünü belirterek, yüzde 4'leri muhafazakar tahmin olarak gördüğünü dile getirdi.

"Enflasyon geçen sene kur şokunun etkisiyle öngörülerin ötesine taşındı" şeklinde konuşan Şimşek, "İç ve dış şoklarla Lira değer kaybetti ama şoklar geride kaldı. Yeni bir şey çıkmazsa inanıyorum ki oradan etki sınırlı olur. İkincisi gıda kaynaklı oynaklık var orada tedbirler aldık, almaya devam edeceğiz. 3. olarak vergilerin etkilediği fiyatlar var. Bu sene enflasyonu düşürecek nasıl tedbirler nasıl alırız ona bakıyoruz. Enflasyonu ciddi şekilde problem olarak görüyoruz ve mücadelede kararlıyız" açıklamasını yaptı.

HALKBANK' BEN BİŞEY YAPMADIM' DİYOR

ABD'deki davayı değerlendiren Şimşek şöyle konuştu: "Herkes o tiyatroyu seyretti. FETÖ'nün tüm bileşenleri yalanları sahnelediler. Halkbank 'ben bir şey yapmadım' diyor. Eğer bu konu teknik ve ekonomik çerçevede kalacaksa sorun olmaz, siyasi yönden farklı boyutlara çekilirse cevabı da farklı olur. ABD yaptırımları ihlal noktasında İngiliz, Alman birçok bankalara ceza kesti. Teknik boyutuyla kalacaksa bankayla oturur, bir noktaya getirirler. Halka açık bir banka olduğu için daha fazla değerlendirme yapmam doğru olmaz"


YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 3 yıl Önce

M Şimşek sen satilmiş kapi kulusun seninle senin gibi ler ile ayni irktan ayni dünyada olduğuma Lanet ediyorum

SIRADAKİ HABER