Kripto para piyasasına yeni düzenleme

Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kripto para piyasasına yeni düzenleme

Resmî Gazete'de yayımlanan karara göre, suç gelirlerinin aklanmasının ve 'terörün' finansmanının önlenmesine dair tedbirler hakkındaki yönetmelikte değişikliği ile kripto para piyasasına yönelik bir düzenleme daha yapıldı. Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik suç gelirlerinin aklanmasının ve 'terörün' finansmanının önlenmesi amacıyla yükümlüler, yükümlülükler, yükümlülüklere uyumun denetimi, gümrük idaresine açıklama yapılması ve diğer tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Karara göre kanunun uygulanmasında yükümlü kuruluşlar arasına kripto hizmet sağlayıcıları ve tasarruf finansman şirketleri eklendi.

Öte yandan aynı kararla, faizsiz konut sisteminde faaliyet gösteren tasarruf finansman şirketleri de bu önlemlerin yükümlüsü oldu.

AYRINTILI KİMLİK TESPİTİ YAPILACAK

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak. Olağan dışı büyüklükteki işlemlerle makul hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemlere ozel dikkat gösterecek. Teknolojik risklere karşı tedbir alacak.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, tutar gözetmeksizin şüpheli işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirecek. Kamu kurumlarının istediği tüm belgeleri vermek zorunda olacak.

MASAK DENETİMİ KAPSAMINA GİRDİLER 

Bu şirketler, yükümlülükleri çerçevesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) denetimi kapsamına da girdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 14:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
ne terörü
ne terörü - 7 gün Önce

asıl enflasyon terörünü kendileri estirdiği için bu kriptolar var.tabi her dijital para için diyemeyiz çoğu altı boş patlayanlarda olabilir. normalde 2008 krizi dolayısıyla parasının değerini korumak isteyenler aynı altına hisse kaçartıları gibi kriptoya kaçıyor dünyadada bizdede.şu dijital para alış satış marjından kazanan bu işi yapan fon toplayanları düzenlesinler denetlesin fakat kripto para ile normal mal alışverişi yasaklamak tamamen saçmalık.sen kriptoyu para ile almıyormusun alıyorsun ee kripto ile mal alırsan aynı şey olmuyormu oluyor bu yüzden saçmalık diyoruz.

SIRADAKİ HABER