İSKİ'den suya zam ve her ay TÜFE oranında artış teklifi

İSKİ'nin geçen ay gerçekleştirilen genel kurulunda, zam talebi Kasım ayında görüşülmek üzere reddedilmişti

İSKİ'den suya zam ve her ay TÜFE oranında artış teklifi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, (İSKİ) geçen ay verilen ret  kararının ardından bugün de su fiyatlarına yüzde 23 zam ve her ay TÜFE oranında artış teklifin bulundu.

İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu öncesi meclise gönderilen teklifte, kimyasal girdi maliyetleri ile elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artışı gerekçe gösterilerek hizmetlerin sürdürülebilmesi için fiyatlarda revize ihtiyacı doğduğu savunuldu.

İSKİ'nin Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarife Tekliflerinde yer alan bilgilere göre, KDV (Katma Değer Vergisi) hariç konut 1. kademe tarifesinin (Konut başına 0-15 metreküp) 4.81 liradan 5.92 liraya, konut 2. kademe tarifesinin (Konut başına 16 metreküp ve üzeri) 7.22 liradan 8.88 liraya, köy konut tarifesinin 1.21 liradan 1.48 liraya, ortak sayaç konut/konut inşaat şantiyesi tarifesinin 7.22 liradan 8.88 liraya, iş yeri tarifesinin 12.93 liradan 15.90 liraya, köy iş yeri tarifesinin 3.23 liradan 3.98 liraya, ortak sayaç iş yeri/iş yeri inşaat şantiyesi tarifesinin 13.42 liradan 16.51 liraya çıkarılması talep edildi. Buna göre, su birim fiyatlarında yüzde 23 oranında artış istendi.

İSKİ'nin teklifinde ayrıca her ay su satış birim fiyatlarına aylık açıklanan enflasyon oranında otomatik zam talep edildi. Zamlı tarifelerin Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK) tarafından aylık TÜFE oranının açıklanmasını takip eden beş iş günü içerisinde uygulamaya alınacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 17:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER